لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۰۷

ولیعهد بحرین: ایران در حال ساخت بمب اتمی است


وليعهد بحرين در مصاحبه مشترک با گزارشگران چند نشريه بريتانيايی در شهر منامه، خواستار يافتن راه حلی ديپلماتيک برای حل مناقشه هسته ای ايران و جامعه جهانی شد.

به نوشته رسانه های بريتانيايی در روز جمعه، سلمان بن حمد آل خليفه، وليعهد بحرين ادعا کرده است که ايران در حال ساخت تسليحات هسته ای است.


وليعهد بحرين در مصاحبه مشترک با گزارشگران چند نشريه بريتانيايی در شهر منامه، خواستار يافتن راه حلی ديپلماتيک برای حل مناقشه هسته ای ايران و جامعه جهانی شد.


سلمان بن حمد آل خليفه که معاون وزير دفاع اين کشور هفتصد هزار نفری نيز هست، افزود: «هر چند که آنها هنوز بمب ندارند، ولی در حال ساخت آن هستند، يا تلاش می کنند به توانايی ساخت آن دست يابند.»


وی هشدار داد که «همه منطقه» می تواند درگير يک مناقشه نظامی شود. روزنامه تايمز به نقل از اين مقام بحرينی نوشته است: «هنوز برای متوقف ساختن ايران، وقت هست.»


برخی قدرت های بزرگ به ايران مظنون هستند که از برنامه صلح آميز هسته ای خود به عنوان پوشش يک برنامه تسليحاتی استفاده می کند، اما ايران همواره اين اتهامات را رد کرده است.


اما اين نخستين بار است که يکی از کشورهای عربی حاشيه خليج فارس در اظهارنظری علنی، مقام های ايرانی را به دروغگويی درباره برنامه هسته ای خود متهم کرده است.


  • «من می خواهم ببينم که نظر همه منطقه پرسيده شود. وقتی که رژيم عراق می خواست تغيير کند، ما طرف مشاوره کامل قرار نگرفتيم. ايران حتی موضوع بزرگتری است. ما می خواهيم بخشی از هر گونه توافقی در اين زمينه باشيم.»
ولیعهد بحرین

اين اظهارات در حالی عنوان شده که روز پنج شنبه، عربستان سعودی، مهم ترين متحد بحرين در منطقه، به نمايندگی از ديگر کشورهای عربی حاشيه خليج فارس، از ايران خواسته بود که به پيشنهاد تشکيل کنسرسيوم مشترک برای غنی سازی اورانيوم، پاسخ مثبت بدهد.در گزارش روزنامه ايندپندنت از مصاحبه با سلمان بن حمد آل خليفه آمده است: «من می خواهم ببينم که نظر همه منطقه پرسيده شود. وقتی که رژيم عراق می خواست تغيير کند، ما طرف مشاوره کامل قرار نگرفتيم. ايران حتی موضوع بزرگ تری است. ما می خواهيم بخشی از هر گونه توافقی در اين زمينه باشيم. ما نمی خواهيم يک روز از خواب بيدار شويم و ناگهان ببينيم که آسمان تاريک شده و صدای آژير در همه خيابان ها شنيده می شود.»


اين اظهارات کم سابقه و تند وليعهد بحرين در حالی روز جمعه در بسياری از نشريات بريتانيايی منتشر شده است که بحرين خود به عنوان يکی از اعضای شورای همکاری خليج فارس، در گروه کشورهايی است که به ايران پيشنهاد داده تا اورانيوم غنی سازی شده را از يک کنسرسيوم مشترک با اعراب تامين کند.


سعود الفيصل، وزير امور خارجه عربستان، روز پنج شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی، از تمايل کشورهای عرب حاشيه خليج فارس برای تشکيل چنين کنسرسيومی با هدف فروش سوخت نيروگاه بوشهر به ايران سخن گفته بود.


اگر ايران با اين پشنهاد موافقت کند، کنسرسيوم مورد نظر اعراب، به ميزان نياز نيروگاه هايی که در آينده در خاورميانه وجود خواهد داشت، سوخت اتمی در اختيار آنها قرار خواهد داد تا به اين ترتيب نگرانی از اينکه از اورانيوم غنی شده در ساخت سلاح اتمی در خاورميانه استفاده شود، از ميان برود.


طبق پيشنهاد کشورهای عرب حاشيه خليج فارس، تاسيسات غنی سازی اورانيوم کنسرسيوم مورد نظر در يک کشور بی طرف، همچون سوييس، ساخته خواهد شد.


XS
SM
MD
LG