لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۴۰

بان گی مون: «ایران از اولویت های من است»


دبير کل سازمان ملل متحد در اولين روز از حضور رسمی خود در اين سازمان بحران و نا آرامی های جاری در دنيا را «چالشی پر مخاطره» در برابر خود توصيف کرد.

بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، در اولين روز کاری خود در اين سازمان رويدادهای جاری دنيا را چالشی پرمخاطره در برابر خود توصيف کرد و افزود که بحران دارفور اولين مسئله ای است که وی برای حل آن تلاش خواهد کرد.


دبير کل سازمان ملل متحد همچنين مسئله هسته ای ايران و کره شمالی را در صدر الويت های خود قرار داد و اظهار داشت که برای حل آنها بايد سريعا اقدام شود.

دبير کل سازمان ملل متحد در اولين روز از حضور رسمی خود در اين سازمان بحران و نا آرامی های جاری در دنيا را «چالشی پر مخاطره» در برابر خود توصيف کرد.

بان کی مون که از اول ژانويه سال جاری ميلادی رسما جانشين کوفی عنان شده است، در اولين اظهاراتش در سازمان ملل گفت: «من در حالی ماموريتم را به عنوان دبير کل سازمان ملل متحد آغاز می کنم که مسائلی نظير بحران دارفور، مسئله هسته ای ايران و کره شمالی، تنش در لبنان و نا آرامی هايی از اين دست، برای جهان امروز ما دردسر ساز شده اند.»

آقای بان در سخنانش اعلام کرد که وی بحران انسانی دارفور در سودان را اولويت اول خود قرار داده است. وی بحران هسته ای ايران و کره شمالی را از ديگر الويت هايی دانست که بايد برای حل آنها سريعا اقدام شود.

دبير کل سازمان ملل متحد، با اعلام اين نکته که حل بحران های جهان امروز در سايه «مشارکت عمومی» ميسر خواهد شد گفت: «حل اين بحران ها نيازمند همکاری است.همه بايد در کنار هم تلاش کنند و لازم است تا از درايت و آگاهی همگان دراين باره استفاده شود. يک شخص و يا يک کشور - هر اندازه هم که قدرتمندباشد - نمی تواند به تنهايی مشکلات جهان امروز ما را حل کند.»

دبير کل سازمان ملل متحد قرار است روز چهارشنبه با فرستاده ويژه اين سازمان به سودان ديدار و گفت و گو کند.

وی ابراز اميدواری کرد که قبل از پايان ماه جاری ميلادی ضمن شرکت در کنفرانس اتحاديه آفريقا، بحران دارفور را همراه با عمر البشير، ریيس جمهور سودان، بررسی کند.

آقای بان در ادامه سخنانش همچنين خواستار از سرگيری مذاکرات شش جانبه بر سر بحران هسته ای کره شمالی شد.

وی با اشاره به اين که بحران هسته ای کره شمالی نيز از اولويت بالايی برخوردار است اظهار داشت وی اين مسئله را با يکايک کشورهای درگير در مذاکرات شش جانبه و همچنين با اعضای شورای امنيت سازمان ملل از نزديک دنبال خواهد کرد.


XS
SM
MD
LG