لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۴۲

کریسمس در زادگاه عیسی مسیح


تزیین درخت کریسمس در میدان مرکزی بیت‌اللحم در کرانه باختری (عکس: AFP)

شهر باستانی بیت ‌لحم، زادگاه عیسی مسیح، در تدارک پذیرش صدها هزار زائری است که برای آیین «عشای ربانی» و کریسمس به این مکان باستانی و مذهبی می‌روند.


از خروجی اورشلیم به سوی بیت ‌لحم، که فاصله‌ چندانی نیست، درخت‌ها با نشانه‌های درخشان آذین‌بندی شده است.


بیت ‌لحم درطول قرن‌ها میعادگاهی مهم برای زیارت زائران مسیحی به شمار می‌رفته است. هر ساله شمار فراوانی از مسیحیان جهان برای نیایش در ایام کریسمس و سال نو مسیحی به زادگاه عیسی مسیح می‌روند.


به باور مسیحیان، ‌آرامگاه عیسی مسیح نیز در اورشلیم، در«مقبره مقدس»، قرار دارد.


صدها هزار نفر از زائران نیز به کرانه باختری می‌روند تا در آئین عشای ربانی در محوطه «کلیسای مهد» در بیت‌لحم، شرکت کنند؛ زیرا به روایت انجیل، زادگاه دقیق عیسی مسیح مکانی بوده است که طی چند قرن اخیر «کلیسای مهد» بر آن بنا شده است.مراسم زادروز عیسی مسیح برای بیش از دو میلیارد مسیحی جهان اهمیتی بسزا دارد و مستقیما از بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی جهان پخش می‌شود.


مقامات فلسطینی می‌گویند طی یک سال گذشته بیش از یک و نیم میلیون نفر از بیت‌لحم دیدار کرده‌اند.


تخمین زده می‌شود که در بهار آینده، همزمان با سفر پاپ بندیکت شانزدهم به اسراییل و اردن، شمار این زائران افزایش یابد.


واتیکان هفته گذشته تایید کرد که پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان، در ماه مه سال آینده میلادی از «کلیسای مهد» و شهر بیت ‌لحم و سایر اماکن مقدس اسراییل، کرانه باختری و اردن دیدار خواهد کرد.


مسیحیان بیت ‌لحم، به ویژه صاحبان هتل‌ها و اماکن گردشگری، امیدوارند که آمدن پاپ بر رونق اقتصاد در شهر بیفزاید و زادگاه عیسی مسیح را شکوفاتر کند و امیدواری بیشتری در مسیحیان جوان منطقه برای ماندن به وجود آورد.


ویکتور بطارسه، شهردار فلسطینی بیت‌اللحم، دلیل افزایش چشمگیر زائران مسیحی و سایر گردشگران از سراسرجهان در بیت ‌لحم و سایر اماکن مقدس مسیحی در کرانه باختری و اورشلیم را آرامش و بازگشت نظم و روال عادی زندگی به بیت ‌لحم پس ازسال‌ها تنش و بحران می‌داند.


مقامات اسراییلی و فلسطینی تاکید دارند که با همکاری نزدیک توانسته‌اند فضایی امن به وجود آورند تا آیین «عشای ربانی» در آرامش و امنیت کامل برگزار شود.


مراسم زادروز عیسی مسیح برای بیش از دو میلیارد مسیحی جهان اهمیتی بسزا دارد و مستقیما از بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی جهان پخش می‌شود.


محمود عباس، رهبر مسلمان تشکیلات خودگردان فلسطینی، در سال‌های اخیر برای تاکید بر اهمیت این مراسم در آن شرکت کرده است. پیش از او نیز یاسر عرفات به همراه همسرش، که مسیحی‌زاده بود، در این مراسم شرکت می‌کرد.


گفته می‌شود که بیت ‌لحم «بزرگ‌ترین جامعه مسیحی خاورمیانه» را دارد.مقامات اسراییلی و فلسطینی تاکید دارند که با همکاری نزدیک توانسته‌اند فضایی امن به وجود آورند تا آیین «عشای ربانی» در آرامش و امنیت کامل برگزار شود.


علی رغم مهاجرت شمار زیادی از مسیحیان از شهر بیت ‌لحم، بخاطر وقوع تنش‌ها و درگیری‌ها، شهردار بیت ‌لحم می‌گوید که امسال شمار زائران به میزان دلگرم‌کننده‌ای افزایش یافته و حتی دو برابر شده است.


او می‌گوید انتظار دارد تنها در شب آئین «عشای ربانی» حدود ۴۰ هزار نفر از زائران در «میدان آخور» در برابر «کلیسای مهد» گرد هم آیند.


آیین‌های کریسمس و عشای ربانی مسیحیان با عید هشت‌روزه «حنوکا»، جشن نور و روشنائی یهودیان، همراه شده است.


مسلمانان منطقه نیز هفته گذشته عید قربان را جشن گرفتند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG