لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۵۱

چین به باب دیلن مجوز اجرای کنسرت نداد


باب دیلن
وزارت فرهنگ چین از دادن مجوز به باب دیلن، خواننده مشهور آمریکایی، برای برگزاری کنسرت در دو شهر پکن و شانگهای خودداری کرد.

بنا بود این خواننده ۶۸ ساله تور کنسرتی در شرق آسیا داشته باشد و در بخشی از این تور به چین نیز سفر کند، اما مقامات چینی از دادن مجوز کنسرت به او جلوگیری کردند و لذا باب دیلن مجبور شد تا ادامه تور آسیای شرقی خود را لغو کند.

باب دیلن که حدود صد کنسرت در سال برگزار می‌کند، این بار تصمیم داشت تا پس از اجرای چندین کنسرت در ژاپن، چندین اجرا نیز در شهرهای پکن، شانگهای، تایوان، کره جنوبی و هنگ کنگ داشته باشد.

جفری وو، سخنگوی شرکت تایوانی بروکرز برادرز هرالد، که برنامه‌ریزی این کنسرت‌ها را بر عهده داشت در گفت‌وگو با روزنامه صبح جنوب چین گفت: «با نگرفتن مجوز از چین، دیگر امکان برگزاری کنسرت در هنگ کنگ، کره جنوبی و تایوان وجود نداشت. اجرای کنسرت در چین بیشترین جاذبه را برای باب دیلن داشت. وقتی امکان برگزاری این کنسرت از بین رفت، تمامی برنامه‌ها لغو شد.»

وو علت این سختگیری‌ها و مجوز نگرفتن باب دیلن را حرکت غیرمنتظره بیورک، خواننده ایسلندی، در سال ۲۰۰۸ در شانگهای می‌داند. بیورک در آن سال پس از خواندن ترانه «اعلام استقلال کن» چندین بار نام تبت را فریاد زد.

پس از این واقعه وزارت فرهنگ چین در اعتراض به این اقدام اعلام کرد که بیورک با این کار «احساسات چینی‌ها را آزرده است».

وو می‌افزاید: «این اقدام بیورک کار را برای خوانندگان دیگر مشکل‌تر کرد. اکنون آن‌ها [مقامات] نگران گفته‌های خوانندگان ضمن اجرای کنسرت بر روی صحنه هستند.»

سال گذشته نیز، مقامات چینی از دادن مجوز به گروه بریتانیایی اواِیسیس خودداری کردند. عده‌ای دلیل این خودداری را شرکت نوازنده گیتار و ترانه‌سرای این گروه در کنسرتی که به منظور حمایت از آزادی تبت در سال ۱۹۹۷ در نیویورک برگزار شد می‌دانند.

کشمکش و درگیری میان استقلال‌طلبان تبتی و دولت چین سال‌هاست که توجه جهانیان را به خود جلب کرده است. چین در سال ۱۹۵۰ حاکمیت خود بر تبت را تثبیت کرد. علی‌رغم تلاش‌های استقلال‌طلبانه ساکنین این منطقه، چین منطقه هیمالیا را جزء تمامیت ارضی خود می‌داند و حکمرانی این منطقه را برعهده دارد.

باب دیلن، آهنگساز، ترانه‌سرا و خواننده آمریکایی است که آوازه‌اش بیشتر به خاطر ترانه‌های سیاسی است که در دهه ۶۰ قرن بیستم سروده و اجرا کرده است. ترانه ضد جنگ Blowin' in the wind «در دست باد» او همچنان در تظاهرات صلح در گوشه و کنار دنیا به اجرا در می‌آید.
XS
SM
MD
LG