لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۸

زن پاکستانی‌تبار، نخستین وزیر زن مسلمان در دولت بریتانیا


سعیده وارسی، نخستین وزیر زن مسلمان در پارلمان بریتانیا
دیوید کامرون، نخست وزیر دولت ائتلافی جدید بریتانیا، روز پنج‌شنبه و در اولین جلسه کابینه جدید خود یک زن مسلمان را به عنوان یکی از اعضای دولت خود برگزید.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، سعیده وارسی اولین زن مسلمانی است که موفق به اخذ مقام وزارت در کابینه بریتانیا شده است.

خانم وارسی پاکستانی‌تبار، ۳۹ ساله و متولد بریتانیاست. وی که دانش‌آموخته رشته حقوق است از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ نایب رئیس حزب محافظه‌کار بریتانیا بوده است.

به نوشته وب‌سایت شخصی سعیده وارسی، او از نقش خود در آزاد شدن گیلین گیبنز، معلم بریتانیایی که در سال ۲۰۰۷ به اتهام اهانت به دین اسلام در سودان زندانی شده بود، به عنوان مهم‌ترین دستاورد سیاسی خود یاد کرده است.

گیلین گیبنز در سال ۲۰۰۷ به خاطر این ‌که به شاگردانش اجازه داده بود تا نام خرس عروسکی خود را «محمد» بگذارند در سودان دستگیر شد و به زندان افتاد.

خانم وارسی سال گذشته مورد حمله مخالفان خود قرار گرفت. معترضین به وی معتقد بودند که وارسی مسلمانی تمام‌عیار نیست و از کشته شدن مسلمانان در افغانستان حمایت می‌کند.

سعیده وارسی که برخی از او تحت عنوان «وزیر بدون پست وزارت» یاد می‌کنند، پیش از این سمت‌های مختلفی از جمله عضو در سایه شورای شهر شفیلد و وزیر در سایه گروه «انسجام جمعی و فعالیت اجتماعی» متعلق به حزب محافظه‌کار بریتانیا را نیز بر عهده داشته است.

به گفته سخنگوی دولت، هنوز مشخص نیست که وارسی چه مسئولیت‌هایی را در کابینه بر عهده خواهد داشت.

کابینه ائتلافی بریتانیا از هجده عضو محافظه‌کار و پنج عضو لیبرال دموکرات تشکیل شده است.

این کابینه روز پنج‌شنبه و با ریاست دیوید کامرون اولین جلسه خود را با محوریت کاهش کسری بودجه بریتانیا برگزار کرد.

چهار وزیر دولت ائتلافی از حزب لیبرال دموکرات، وینس کییبل، وزیر بازرگانی، دیوید لوز، وزیر مشاور امور خزانه‌داری، کریس هون، وزیر انرژی و تغییرات اقلیمی و وزیر امور اسکاتلند، دنی آلکساندر نیز در جلسه روز پنج‌شنبه حضور داشتند.

در همین راستا، کابینه ائتلافی جدید تصمیم به قطع پنج درصد از در‌آمد اعضای کابینه گرفته است. به نوشته سی‌ان‌ان، با قطع پنج درصدی درآمدهای وزرای کابینه، این دولت قادر خواهد بود تا پایان کار خود ۳ میلیون پوند ذخیره کند.

دو حزب محافظه‌كار و ليبرال دموكرات بریتانیا پس از انتخابات عمومی اخير در انگليس و به دنبال عدم كسب اكثريت کرسی‌های مجلس از سوی هيچ یك از احزاب، دست به ائتلاف زدند و دیوید کامرون به سمت نخست وزیری و نیک کلگ به سمت معاونت او رسید.
XS
SM
MD
LG