لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۲۸

جرج بوش و نوری المالکی در اردن دیدار می کنند


آقای بوش تاکيد کرد، پيش از خروج نيروهای آمريکايی از عراق مردم آن کشور بايد خود توانايی تامين امنيت عراق را به دست آورند.
جرج بوش رييس جمهوری آمريکا در آستانه ديدار خود با نوری المالکی نخست وزير عراق که قرار است روز چهارشنبه ۸ آذر ماه در امان پايتخت اردن صورت بگيرد، اعلام داشت تا پايان ماموريت نيروهای آمريکايی که آرامش در عراق است ، سربازان ايالات متحده را از آن کشور خارج نمی کند.

جرج بوش روز سه شنبه ۷ آذرماه در ريگا پايتخت لتونی در حاشيه اجلاس ناتو گفت، تا پيش از توقف روند غنی سازی اورانيوم در ايران ، از مذاکره مستقيم با اين کشور حمايت نمی کند.

وی همچنين عمليات خشونت بار و خونريزی های عراق را مبارزه ای گسترده ميان دومکراسی و بنيادگرايی در سرتاسر خاور ميانه خواند و آن را جنگ داخلی ندانست.

آقای بوش تاکيد کرد، پيش از خروج نيروهای آمريکايی از عراق مردم آن کشور بايد خود توانايی تامين امنيت عراق را بدست آورند. وی افزود، سعی می کند برای رسيدن به موفقيت تغيرات لازم را انجام داده و همچنان انعطاف نشان دهد و تاکيد کرد تا تکميل ماموريت نيروهای آمريکايی آنها را از ميدان نبرد خارج نخواهد ساخت.

در همين حال « استيون هادلی » مشاور امنيت ملی در کاخ سفيد با اشاره به مشکل بودن وظيفه نوری المالکی برای در اختيار گرفتن امنيت در عراق گفت، در يک چارچوب زمانی قابل قبول در اين زمينه پيشرفت کافی ايجاد نشده است.

ازسوی ديگر ملک عبدالله پادشاه اردن که قرار است در گفت و گوهای جرج بوش و نوری المالکی حضور داشته باشد گفت: « از مذاکرات عمان بايد چيزی مهيج حاصل شود. »

به گزارش خبرگزاری رويترز با در نظر گرفتن پيروزی حزب دموکرات در انتخابات مياندوره ای کنگره آمريکا و همچنين کشته شدن بيش از ۲۸۰۰ سرباز آمريکايی در عراق، آقای بوش زير فشار بيشتری فرار دارد که استراتژی ايالات متحده در عراق را تغيير دهد.

وی در باره روابط عراق با ايران و سوريه با تاکيد بر اقتدار کشور عراق افزود، مقامهای عراق مختارند سياست خارجی خود را هر گونه که تمايل دارند پيش ببرند و با همسايگان خود مذاکره کنند و اظهار اميدواری کرد که اين گفتگوها نتيجه ای ثمربخش داشته باشد.
XS
SM
MD
LG