لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۴۱

اعتراض شدید چین به دالایی لاما، رهبر بودائیان


اکثريت جمعيت تبت را بوداييانی تشکيل می دهند که به رهبر دينی و سياسی خود، دالايی لاما وفادار هستند.

دولت کمونیست چين، دالایی لاما، رهبر بودائيان جهان را متهم کرد که پيروان خود را تحريک کرده است تا به سفارت این کشور در دهلی نو حمله کنند.


سفارت چين در هند روز چهارشنبه گذشته از سوی ده ها شهروند تبتی مقيم هند مورد حمله قرار گرفته بود.


وزارت امور خارجه چين با صدور بيانيه ای ضمن محکوم کردن دالایی لاما، از دولت هند خواست کسانی را که روز چهارشنبه گذشته به سفارت اين کشور در دهلی نو يورش بردند، مجازات کند.


  • «دالای لاما از هر فرصتی استفاده می کند تا چوب لای چرخ عمران و آبادانی منطقه خودگردان تبت گذارد و ثبات را در اين منطقه متزلزل کند.»
وزارت امور خارجه چین

در اين بيانيه آمده است: «دالایی لاما از هر فرصتی استفاده می کند تا چوب لای چرخ عمران و آبادانی منطقه خودگردان تبت گذارد و ثبات را در اين منطقه متزلزل کند.»


بر اساس گزارش های رسيده از دهلی نو، ده ها تن از تبتی های مقيم هند، روز چهارشنبه گذشته با يورش به سفارت چين در آن کشور مشکلاتی را برای پرسنل آن سفارتخانه فراهم کردند.


وزارت امور خارجه چين در اين بيانيه شديدالحن از دولت هند خواسته است به تعهداتش عمل کرده و نگذارد «جدايی طلبان تبتی ساکن هند»، عليه حکومت چين فعاليت سياسی داشته باشند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه از دهلی نو، راهبان بودايی پس از ورود به محوطه سفارت با تشکيل زنجيره انسانی در اطراف ميله پرچم حلقه زدند که اين اقدام با دخالت پليس و دستگيری راهبان خاتمه يافت.


اعتراض به قانونی تازه


تجمع اين راهبان در داخل محوطه سفارت چين در اعتراض به قانونی شکل گرفت که حزب کمونيست چين اجرای آن را از اول ماه سپتامبر سال جاری ميلادی آغاز کرد.


در اين قانون تازه، دولت چين برای يکی از اصول دين بودايی که آن را با عنوان «تناسخ بودای زنده» توصيف کرده است، مقرراتی وضع کرده است.


يکی از بندهای مهم مقررات تازه اين است که معابد بودايی، برای بررسی مواردی چون تناسخ بايد «به شکل قانونی» ثبت شوند.


«بودای زنده»، ترکيبی است که دولت چين برای اشاره به نظام تناسخ برای تعيين رهبری آيين بودايی در تبت به کار می برد و راهبان بودايی از اين ترکيب برای اين قاعده دينی خود استفاده نمی کنند.


اکثريت جمعيت تبت را بوداييانی تشکيل می دهند که به رهبر دينی و سياسی خود، دالايی لاما وفادار هستند.


دالايی لاما که نام اصلی اش، تنزين گياستو است و از سال ۱۹۵۹ ميلادی در تبعيد به سر می برد، در سن دو سالگی، به دليل آنچه از سوی بوداييان، «تناسخ روح دالايی لاما در کالبد وی» خوانده شد، به اين مقام رسيده است.


منتقدين می گويند که دولت چين اخيرا فشارهايش را بر بوداييان، به ويژه آن دسته که پيروان دالايی لاما هستند افزايش داده است. چين، دالايی لاما را «جدايی طلب» می خواند.

برخی گزارش ها از تبت حاکی است که دولت چين، دهها تن را اخيرا به دليل برگزاری مراسم نيايش برای بازگشت دالايی لاما، بازداشت کرده است.


اين مراسم نيايش که دهها سال است برگزار می شود، به مرور زمان به يکی از سنت های دينی و مهم بوداييان تبت بدل شده است.


منتقدين می گويند که دولت چين اخيرا فشارهايش را بر بوداييان، به ويژه آن دسته که پيروان دالايی لاما هستند افزايش داده است. چين، دالايی لاما را «جدايی طلب» می خواند.


مخالفت دولت چين با تناسخ


مخالفت دولت چين با موضوع «تناسخ»، (به معنای بازگشت يک انسان به جهان، پس از مرگ) از زمانی آغاز شد که در سال ۱۹۹۵ ميلادی، نتوانست در معرفی يکی از رهبران مهم بوداييان، مداخله کند.


در آن زمان بوداييان در تلاش بودند تا شش سال بعد از مرگ پانچن لاما (دومين مقام اصلی بوداييان بعد از دالايی لاما)، کودکی که نتيجه «تناسخ» اين رهبر بود را بيابند.


دالايی لاما و دولت چين، هر کدام يک پانچن لامای تازه معرفی کردند و کودک شش ساله ای که از سوی دالايی لاما به عنوان رهبر تازه معرفی شد، به سرعت از انظار عمومی ناپديد شد.


اين کودک از سوی فعالان حقوق بشر، «جوان ترين زندانی سياسی» جهان نيز لقب گرفت. اين باور وجود دارد که چين می خواهد يک پانچن لامای «دست نشانده» را به عنوان دومين رهبر مهم تبت معرفی کند.


چين به دليل تحت فشار قرار دادن بوداييان در تبت بارها از سوی مجامع جهانی و نهادهای معتبر مدافع حقوق بشر و آزادی اديان، با انتقاد رو به رو شده است.

همچنين برخی ناظران می گويند، از آنجا که دالايی لامای کنونی نيز هرگز حاکميت چين را بر تبت به رسميت نشناخته است، برخی دولتمردان چين در انتظار مرگ او هستند تا بعد از آنچه بوداييان «تناسخ دالايی لاما» می خوانند نيز، خود يک دالايی لامای تازه معرفی کنند تا بعدها بتوانند با او به توافق برسند.


منطقه تبت که صدها سال توسط دالايی لاماهای مختلف اداره شده بود، در سال های دهه پنجا ميلادی به آرامی توسط ارتش خلق چين اشغال شد و چهاردهمين دالايی لاما که کنترل تبت را با مرکزيت شهر لهاسا به عهده داشت، به هند گريخت.


از آن سال، چين همواره اعلام کرده که تبت بخشی از خاک اين کشور است، اما اکثريت شاخه های بودايی که در اين منطقه ريشه دارند، رسما از پذيرش حاکميت چين خودداری کرده اند.


چين به دليل تحت فشار قرار دادن بوداييان در تبت بارها از سوی مجامع جهانی و نهادهای معتبر مدافع حقوق بشر و آزادی اديان، با انتقاد رو به رو شده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG