لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۵۲

نسخه دزدی شبه‌دنباله «رمز داوینچی» بر روی اینترنت


صف مردم در لندن برای خرید کتاب «نماد گمشده»
نسخه دزدی «نماد گمشده»، کتاب جدید دن براون، نویسنده کتاب جنجالی رمز داوینچی، تنها یک روز پس از انتشار جهانی خود، روز چهارشنبه بر روی اینترنت در دسترس همگان قرار گرفت.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، نسخه قابل دانلود کتاب نماد گمشده از صبح روز چهارشنبه بر روی دو وب‌سایت The Pirate Bay و Scribd.com قرار گرفته است.

رابرت لنگدون، نشانه‌شناس و کارآگاه داستان‌های دن براون، که در «رمز داوینچی» در شهر رم با اعضای فرقه «روشنگران» درافتاده بود این بار در داستان نماد گمشده به واشینگتن می‌رود و با اعضای فراماسونری درمی‌افتد.

ترنس‌ورلد، ناشر بریتانیایی آخرین کتاب دن براون، که به گفته خود برای آن شش سال وقت صرف کرده است در واکنش به انتشار نسخه دزدی این کتاب گفته است که از راه‌های قانونی تلاش می‌کند به دانلود غیرقانونی کتاب پایان دهد.

نسخه دزدی نماد گمشده در حالی در فضای مجازی در اختیار همگان قرار گرفته است که ناشر آن مانند ناشر کتاب‌های هری پاتر نسخه‌های آن را پیش از انتشار در انبارهایی مهر و موم‌شده نگه می‌داشت و در سراسر بریتانیا تنها چهار نفر کتاب را خوانده بودند.

در همین حال کتاب‌دوستان سنتی و حرفه‌ای از ساعت چهار صبح روز سه‌شنبه جلو کتاب‌فروشی واترستون در میدان پیکادلی لندن صف بستند تا اولین کسانی باشند که دست‌شان به این کتاب می‌رسد.

فروش نجومی

در حالی که ترنس‌ورلد اعلام کرده است در اولین چاپ یک میلیون نسخه از این کتاب آماده کرده است،‌ فروشگاه زنجیره‌ای «تسکو» در روز نخست در هر دقیقه ۱۹ نسخه از این کتاب را به فروش رساند و دیگر فروشگاه زنجیره‌ای بریتانیا با عنوان «ازدا» تا ساعت چهار بعدازظهر یعنی در زمانی کمتر از ۱۲ ساعت ۱۸ هزار نسخه از نماد گمشده را به دست مشتریانش رساند. این در حالی است که ازدا پیش‌بینی کرده بود در هفته اول ۲۰ هزار نسخه از این کتاب به فروش برساند.

در همین حال روزنامه گاردین می‌گوید بین این دو فروشگاه زنجیره‌ای برای فروش هر چه بیشتر کتاب تازه دن براون رقابتی جنون‌آمیز درگرفته است، تا حدی که هر دو این کتاب را با قیمت پشت جلد حدوداً ۱۹ پوند تنها به پنج پوند می‌فروشند.

وب‌سایت آمازون، بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی دنیا، هم برای این که از قافله عقب نماند قیمت کتاب را از این هم پایین‌تر آورده و نماد گمشده را زیر پنج پوند می‌فروشد.

از کتاب رمز داوینچی تاکنون بیش از پنج میلیون نسخه در بریتانیا و بیش از ۸۰ میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رفته و ارزش کتاب‌هایی که دن براون از سال ۲۰۰۳ تنها در بریتانیا به فروش رسانده به ۶۳ میلیون پوند می‌رسد.

دن براون در بریتانیا به موفقیتی عظیم دست یافته است، تا آنجا که در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های این نقطه از جهان چهار رتبه اول به کتاب‌های او تعلق دارد: اول کتاب رمز داوینچی و سپس به ترتیب «فرشته‌ها و شیاطین»، «نقطه فریب» و «قلعه دیجیتال» مقام‌های دوم تا چهارم را در این فهرست دارند.

«مثل همیشه شلخته»

اما واکنش منتقدان، البته منتقدانی که آن قدر به دن براون علاقه دارند که در نخستین روزها به دنبال کتاب‌هایش بروند، به آخرین کتاب او یکسان نبوده است.

در حالی که بی‌بی‌سی ماجرای جدید رابرت لنگدون را «خواندنی و جذاب» توصیف کرده است، منتقدی دیگر نثر و زبان آقای براون را «مثل همیشه شلخته» خوانده است.

اما آن جونز، قهرمان تندخوانی دنیا، کتاب ۵۰۶ صفحه‌ای دن براون را در ۴۱ دقیقه و ۵۵ ثانیه خوانده و با این کار این فکر را به سر کارشناسان کتاب و نشر در بریتانیا انداخته است که نماد گمشده احتمالا به «خوش‌خوان‌ترین» کتاب بزرگسالان در تاریخ نشر بدل خواهد شد.

از نظر جنجالی شدن اما مقام اول هنوز در اختیار کتاب رمز داوینچی است که واکنش تند واتیکان را به دنبال داشت و مسیحی‌های دوآتشه را به خشم آورد. هنوز فراماسون‌های دنیا به نماد گمشده واکنش منفی نشان نداده‌اند.
XS
SM
MD
LG