لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۴۴

بریتانیا ایران را به « دامن زدن به ناآرامی در عراق» متهم کرد


وزیر دفاع بریتانیا در سخنرانی روز دوشنبه ، ششم آذر ماه ، یاد آور شد که پیام جهان غرب به سران جمهوری اسلامی ایران این است که « بیایید و شریکی سازنده برای غرب باشید. به خودتان و نیز به منطقه تان در حد گسترده تر یاری رسانید ، یا با خطر انزوای روز افزون روبه

دز براون Des Browne ، وزیر دفاع بریتانیا ، به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که عراق را به ابزاری برای رویارویی گسترده تر با جامعه بین المللی - که می کوشد فعالیت های هسته یی در ایران را محدود کند – بدل نکند .


وزیر دفاع بریتانیا افزود که شاید ایران پر نفوذ ترین همسایه عراق باشد ، اما رفتار تهران در برابر آن چه در عراق می گذرد مایه نگرانی است و ایران از نفوذی که در عراق دارد به گونه ای مطلوب بهره نمی گیرد. به گفته آقای براون تهران از گروه هایی پشتیبانی می کند که به نیروهای بریتانیایی در عراق حمله می کنند.


تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا به تازگی به ایران و سوریه هشدار داد که در خاورمیانه دو گزینه بیشتر در پیش رو ندارند ؛ یا از تروریسم حمایت کنند یا به همکاری با غرب بپردازند. گفته های روز گذشته آقای براون در تایید همین گفته های نخست وزیر بریتانیا بود.

وزیر دفاع بریتانیا در سخنرانی روز دوشنبه ، ششم آذر ماه ، یاد آور شد که پیام جهان غرب به سران جمهوری اسلامی ایران این است که « بیایید و شریکی سازنده برای غرب باشید. به خودتان و نیز به منطقه تان در حد گسترده تر یاری رسانید ، یا با خطر انزوای روز افزون روبه رو شوید. »


ایران همواره اتهام « دامن زدن به خشونت » در عراق را تکذیب کرده است و مقام های ایرانی می گویند که با دعوت از رییس جمهوری عراق ، در تلاشند تا نقشی مثبت برای فرونشاندن خشونت های عراق ایفا کنند.


ضمن اینکه روز يک شنبه محمود احمدی نژاد رييس جمهوری اسلامی ايران اظهار داشت به شرطی که آمريکا «به تلاش خود برای سلطه بر منطقه» پايان دهد، ايران حاضر به کمک برای حل بحران عراق خواهد بود.


XS
SM
MD
LG