لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۰۳

اتحادیه اروپا کنفرانس هولوکاست را محکوم کرد


اين اظهارات اتحاديه اروپا در پی برگزاری کنفرانس هولوکاست در روزهای ۱۱ و ۱۲ دسامبر در تهران عنوان شده است.
اتحاديه اروپا روز سه شنبه ، ۱۲ دسامبر، با صدور بيانيه ای برگزاری کنفرانس هولوکاست در تهران را محکوم کرد.

اين اتحاديه همچنين از ايران خواسته است تا در راستای توسعه فرآيند گفت و گوی ميان تمدن ها و فرهنگ های گوناگون تلاش کند و در راه از ميان برداشتن هرگونه تبعيض و نقض حقوق بشر، ضديت با يهوديان و بيگانه ستيزی گام بردارد.

در اين بيانيه همچنين آمده است که اقداماتی چون برگزاری کنفرانس هولوکاست، به تلاش های بين‌المللی برای توسعه گفت و گوی ميان فرهنگ ها و مذهب های گوناگون، لطمه می‌زند.

در بيانيه‌ای که روز سه شنبه از سوی فنلاند، رييس دوره ای اتحاديه اروپا، صادر شد آمده است: «اتحاديه اروپا عميقا درباره برگزاری کنفرانس هولوکاست نگران است و به شدت هرگونه اقدامی با انگيزه‌های سياسی يا نژادی و استفاده کاذب از اقدامات پژوهشی در رد يا زير سوال بردن واقعه هولوکاست را محکوم می‌کند.»

اين بيانيه با اشاره به اينکه اتحاديه اروپا برگزاری چنين کنفرانسی را نتيجه تلاش های بی وقفه دولت ايران برای زير سوال بردن يا بی اهميت کردن واقعه هولوکاست دانسته است.

اين اظهارات اتحاديه اروپا در پی برگزاری کنفرانس هولوکاست در روزهای ۱۱ و ۱۲ دسامبر در تهران عنوان شده است.

اين کنفرانس که برخی از سرشناس ترين انکار کنندگان هولوکاست در اروپا و ايالات متحده را گرد هم آورده، خشم و اعتراض جهانی را بر انگيخته است. تحليلگران سياسی معتقدند اين اقدام همچنين می تواند ايران را نسبت به کشورهای غربی که در حال بررسی تحريم هايی عليه حکومت تهران به خاطر برنامه هسته ای اش هستند منزوی کند.

اتحاديه اروپا از ايران خواسته است تا مبارزات خود عليه نژادپرستی، بيگانه ستيزی و ضديت با يهوديان و تلاش برای از ميان بردن هرگونه تبعيض و نقض حقوق بشر را افرايش دهد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG