لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۵۹

کروبی فیلتر شدن فیس‌بوک را محکوم کرد


مهدی کروبی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و نامزد دهمین انتخابات ریاست جمهوری
مهدی کروبی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و نامزد دهمین انتخابات ریاست جمهوری
مهدی کروبی، از رقبای اصلاح‌طلب محمود احمدی‌نژاد در انتخابات، روز دوشنبه ضمن محکوم کردن فیلترینگ وب‌سایت فیس‌بوک در ایران گفت باید «در این دوره حساس تاریخی» تحمل وب‌سایت‌ها را داشت.

وب‌سایت فیس‌بوک روز شنبه، ۲۰ روز مانده به انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، به آن دسته از سایت‌های اینترنتی پیوست که به مردم ایران فقط یک پیغام می‌دهند: «‌دسترسی به این سایت امکان‌پذیر نمی‌باشد.»

خبرگزاری رویترز می‌گوید همزمان با افزایش نقش اینترنت در بحث‌ها و رقابت‌های سیاسی، مقامات ایران دسترسی مردم کشور به سایت‌های خبری و سیاسی و حقوق بشری را «بسیار محدود کرده‌اند».

مهدی کروبی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه در واکنش به فیلتر شدن سایت فیس‌بوک در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که مقامات «فیس‌بوک را به دلیل مسائل اخلاقی فیلتر کرده‌اند. اما فیلتر کردن فیس‌بوک درست چند روز پیش از انتخابات کار اشتباهی بود.»

آقای کروبی در حالی «مسائل اخلاقی» را دلیل فیلتر شدن فیس‌بوک در ایران عنوان کرده است که محمدعلی ابطحی، مشاور او،‌ در وب‌سایت شخصی خود دلیل این اقدام دولت جمهوری اسلامی را «وحشت طرفداران رئیس جمهور از شرکت مردم در انتخابات» دانسته است.

خبرگزاری رویترز از قول اصلاح‌طلبان ایران می‌گوید دولت نهم با بستن وب‌سایت‌ها «می‌خواهد مردم ایران را وادار کند فقط از رسانه‌های دولتی استفاده کنند.» این اصلاح‌طلبان رسانه‌های دولتی را به طرفداری صرف از محمود احمدی‌نژاد متهم می‌کنند.

این در حالی است که حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران،‌ روز دوشنبه در پاسخ به سوالی در مورد فیلتر شدن فیس‌بوک، ایران را کشوری «آزاد» و گردش اطلاعات در آن را «فوق‌العاده عالی» خواند.

وب‌سایت فیس‌بوک در حالی فیلتر شده است که هواداران برخی از نامزدهای ریاست جمهوری از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی با ایجاد صفحه‌ای در این وب‌سایت مبارزات انتخاباتی خود را به عرصه اینترنت کشانده بودند.

خبرگزاری‌ها تعداد حامیان و طرفداران میرحسین موسوی در یک صفحه از سایت فیس‌بوک را بیش از پنج هزار نفر اعلام کرده‌اند.

به گفته خبرگزاری رویترز، بیش از ۱۵۰ هزار ایرانی در سایت فیس‌بوک عضویت دارند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور فعلی ایران، برای حفظ این مقام در یک دوره چهار ساله دیگر باید در روز ۲۲ خردادماه جاری علاوه بر مهدی کروبی، با میرحسین موسوی، نخست وزیر سابق، که از حمایت محمد خاتمی برخوردار است و محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران، رقابت کند.
XS
SM
MD
LG