لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۵۱

«الی» فرهادی از جشنواره ترایبکا هم دست پر بازگشت


اصغر فرهادی (چپ) جایزه خود را از دست رابرت دنیرو دریافت کرد.
فیلم ایرانی «درباره الی» ساخته اصغر فرهادی روز پنج‌شنبه گذشته جایزه بهترین فیلم بلند داستانی در جشنواره بین‌المللی فیلم ترایبکای نیویورک را از آن خود کرد.

اصغر فرهادی، کارگردان فیلم‌هایی چون «شهر زیبا» و «چهارشنبه سوری»، با این آخرین فیلم خود هیات داوران آمریکایی متشکل از افرادی چون تاد هینز کارگردان و مگ رایان و اوما ترمن بازیگر را مجاب ساخت که جایزه ۲۵ هزار دلاری این جشنواره را به او تقدیم کنند.

هیات داوران در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر کرد با اشاره به جهان‌شمول بودن شخصیت‌ها و مضامین فیلم «درباره الی» آخرین ساخته آقای فرهادی را فیلمی دانسته است که «مرزها را پشت سر می‌گذارد و درک ما را از جهانی که با دیگران در آن شریکیم عمیق‌تر می‌کند».

نام فیلم «درباره الی» به‌ویژه در آستانه برگزاری بیست و هفتمین جشنواره فجر به این علت که نمایش آن تنها با دخالت مستقیم محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، ممکن شد بر سر زبان‌ها افتاد.

هیات داوران هشتمین دوره از جشنواره معتبر فیلم ترایبکا همچنین جایزه بهترین فیلم مستند بلند را به همراه جایزه نقدی ۲۵ هزار دلاری برای فیلم «رویای مسابقه» به مارشال کاری، کارگردان آمریکایی، دادند.

در همین حال جایزه بهترین مستندساز به ای‌ین الدز رسید. آقای الدز کارگردان فیلم «کارچاق‌کن: ربودن اجمل نقش‌بندی» است، درباره اجمل نقش‌بندی، مترجم افغان روزنامه‌نگاران خارجی در افغانستان که طالبان در سال ۲۰۰۷ او را ربودند و سر از تنش جدا کردند.

ترایبکای هشتم جایزه بهترین کارگردان فیلم داستانی را به کارگردان نروژی، رون دنستاد لانگلو، داد که با فیلم «شمال» به این جشنواره رفته بود.

کیاران هایندز، بازیگر ایرلندی، برای فیلم «کسوف» جایزه بهترین بازیگر مرد را به خود اختصاص داد و زویی کازان برای فیلم «دختری که جوش آورده» جایزه بهترین بازیگر زن را برد.

در هشتمین دوره از جشنواره فیلم ترایبکای نیویورک، ۸۵ فیلم از ۳۲ کشور دنیا به نمایش درآمد.

داوران ترایبکا می‌گویند درباره الی «مرزها را پشت سر می‌گذارد و درک ما را از جهانی که با دیگران در آن شریکیم عمیق‌تر می‌کند».
اصغر فرهادی در بهمن‌ماه به عنوان بهترین کارگردان پنجاه و نهمین جشنواره جهانی فیلم برلین برنده جایزه خرس نقره‌ای شد.

«درباره الی» داستان سفر سه زوج جوان و فرزندان‌شان به شمال کشور را می‌گوید. همراه این مسافران یک ایرانی دیگر به نام احمد هم هست که ساکن آلمان است و به این جمع پیوسته تا با دختری به نام الی پس از آشنایی در این سفر ازدواج کند.

پس از وقایع تروریستی یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ در شهر نیویورک، رابرت دنیرو، بازیگر شهیر فیلم‌هایی چون راننده تاکسی و گاو خشمگین، به همراه جین روزنتال و کریگ هتکاف در محله قدیمی خود به نام ترایبکا بنیان جشنواره‌ای جهانی را گذاشت تا به احیای منطقه منهتن کمک کند. محله ترایبکا در واقعه یازده سپتامبر بیش از همه خسارت دید.
XS
SM
MD
LG