لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۴۷

براون: گروه ۲۰ به شورای نظارت بر اقتصاد جهانی تبدیل می‌شود


گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا
گوردون براون، نخست‌وزیر بریتانیا، روز پنج‌شنبه از قصد رهبران ۲۰ قدرت اقتصادی جهان برای تبدیل گروه بیست به نهاد و شورایی برای نظارت بر اقتصاد دنیا خبر داد.

گوردون براون اعلام کرد که رهبران گروه ۲۰ از این پس با یکدیگر دیدارهایی منظم خواهند داشت و ریاست این گروه در سال آینده را کشور کره جنوبی بر عهده خواهد گرفت.

آقای براون ساعاتی پیش از برگزاری اجلاس رهبران گروه ۲۰ در شهر پیتسبرگ ایالات متحده به خبرنگاران گفت: «گروه ۲۰ از نظر همکاری‌های اقتصادی در سطح جهانی نقشی بزرگ‌تر از گروه هشت بازی خواهد کرد.»

رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان امروز برای اجلاسی دوروزه در پیتسبرگ گرد هم می‌آیند تا برای جلوگیری از بحران در آینده مقررات تازه‌ای را برای بازارهای مالی بررسی کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، که میزبان این دوره از گردهم‌آیی ۲۰ قدرت اقتصادی جهان است تلاش می‌کند موافقت گروه ۲۰ را برای ایجاد یک چارچوب اقتصادی جهانی کسب کند.

به گفته دولت آقای اوباما، این چارچوب جهانی کشورها را وادار خواهد ساخت تغییراتی عمده در اقتصاد خود ایجاد کنند تا به این ترتیب، به گفته مارک فرومن، ‌مشاور عالی رئیس جمهور آمریکا، «از آن عدم توازن‌ها که به بحران جهانی اخیر انجامید جلوگیری شود».

آقای فرومن می‌گوید آمریکا امیدوار است بر اساس این چارچوب جهانی فرایندی ایجاد شود که «کشورها بتوانند از یکدیگر توضیح بخواهند و فعالیت‌های اقتصادی یکدیگر را بررسی کنند».

نخست‌وزیر بریتانیا روز پنج‌شنبه همچنین اظهار نظر کرد که صندوق بین‌المللی پول باید «طرح نوعی بیمه» را ارائه کند که «از نیاز برخی از کشورها به انباشتن ذخایر بکاهد و بتوانند از این ذخایر برای حمایت از اقتصاد خود استفاده کنند».

بار گذشته که رهبران اقتصادی دنیا در فروردین‌ماه سال جاری در لندن گرد هم آمدند تعهد کردند که یک تریلیون دلار برای مقابله برای بحران جهانی اقتصادی و اشتغال‌زایی هزینه کنند.

در آن زمان گوردون براون اعلام کرد که مبلغ يک تریلیون دلار تعهد شده در اختيار صندوق بين‌المللى پول، بانک جهانى و ساير نهادهاى مالى قرار خواهد گرفت تا به افزايش سرمايه‌گذارى و ضمانت‌های صادراتى كمك كند.

وزراى دارايى كشورهاى گروه بيست نیز در نشست خود در لندن که در اواسط شهریورماه برگزار شد درباره ادامه كمک‌ها براى مبارزه با بحران مالى جهان و نيز كاهش ميزان پاداش براى مديران ارشد بانک‌ها به توافق رسيدند.

علاوه بر هفت كشور بزرگ صنعتى و روسيه، كشورهايى مانند هند، چين و برزيل كه داراى اقتصادهاى رو به رشد هستند و نيز كشورهايى مانند عربستان سعودى كه داراى منابع عظيم انرژى هستند، از اعضاى گروه بيست به شمار مى‌آيند.
XS
SM
MD
LG