لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۳۳

چین در آستانه امضای قرارداد خرید گاز از ایران


قرار است که چین گاز میدان پارس شمالی را از ایران بخرد.

مقام های چينی اعلام کردند که طی چند هفته آينده، شرکت ملی نفت اين کشور قراردادی را با شرکت ملی نفت ايران امضا خواهد کرد که به موجب آن ايران ۱۰ ميليون متر مکعب گاز مايع طبيعی ميدان پارس شمالی را به چين صادر خواهد کرد.


این خبر از سوی منابع ایرانی نیز تایید شده و مدیر عامل شرکت ملی نفتکش ایران به خبرگزاری ایسنا گفت که ایران احتمالا نیمی از تولید میدان پارس شمالی را به چین می فروشد.


بر اساس اظهارات برخی منابع آگاه نزديک به شرکت ملی نفت چين، اگر اين قرارداد - که ارزش تقريبی آن ۶ ميليارد دلار برآورد شده - تصويب شود، گاز مايع ايران پس از استخراج از ميدان پارس شمالی در خليج فارس به سه منطقه گواندونگ در جنوب، نينگبو در شرق، و فوجی ين در جنوب شرقی چين صادر می شود.


فو چنگيو، رييس شرکت نفت سينوک که هم اکنون سرگرم مذاکره با شرکت ملی نفت ايران است، در ماه نوامبر سال گذشته گفت که انعقاد يک قرارداد جديد با ايران نقشی حياتی برای سينوک ندارد، اما در دراز مدت می تواند بر روند توسعه اين شرکت تاثير گذار باشد.


يکی از مديران فروش شرکت گاز مايع طبيعی گواندونگ، که از شرکای نزديک شرکت سينوک محسوب می شود، اظهار داشت که ايران منبع اصلی تامين گاز مايع طبيعی اين شرکت در استان گواندونگ چين خواهد بود.

اين شرکت عظيم چينی علاوه بر گفت و گو با ايران، همزمان در حال رايزنی با سه کشور الجزاير، استراليا و قطر است و در حال حاضر بخش بزرگی از گاز مايع خود را در چارچوب يک قرارداد ۲۵ ساله با دولت استراليا، از آن کشور وارد می کند.


از سوی ديگر، يکی از مديران فروش شرکت گاز مايع طبيعی گواندونگ، که از شرکای نزديک شرکت سينوک محسوب می شود، اظهار داشت که ايران منبع اصلی تامين گاز مايع طبيعی اين شرکت در استان گواندونگ چين خواهد بود.


به گفته محمد سوری، مدیر عامل شرکت ملی نفتکش ایران که وظیفه حمل سوخت را بر عهده دارد، قرار است که تا سال 2013 میلادی تولید گاز مایع در میدان پارس جنوبی به 20 میلیون تن برسد که نیمی از آن احتمالا به چین فروخته خواهد شد.


وی در مصاحبه با ایسنا، مذاکرات با طرف چینی را «بسیار جدی» خواند و گفت که اگر این مذاکرات به نتیجه برسند، ایران برای نخستین بار صاحب کشتی های مخصوص حمل گاز طبیعی خواهد شد.


به گفته وی علاوه بر مذاکرات با شرکت «سینوک» چین، ایران مذاکراتی نیز با یک شرکت چینی دیگر به نام «سایتوپک» آغاز کرده که بر اساس این اظهارات، مذاکره با این شرکت، «به جدیت مذاکرات با سینوک» نیستند.


بحران گاز در ايران


موضوع قراردادهای تازه برای صدور گاز از ايران در حالی مطرح شده است که ايران در دو سال پياپی، تعهدات خود را برای صدور گاز به ترکيه، همزمان با سرد شدن هوا در زمستان زير پا گذاشته است.


همچنين در سال جاری همزمان با کاهش دمای بی سابقه در ايران، قطع و افت فشار گاز، زندگی صدها هزار نفر را در استان های مختلف ايران با بحران مواجه کرد.

بر اساس گزارش های رسمی خبرگزاری های ايران طی سرد شدن هوا در ميانه دی ماه، گاز در مناطقی از استان های اردبيل، مازندران، اصفهان، گيلان، لرستان، خوزستان، کردستان، آذربايجان غربی، قزوين، خراسان جنوبی و سمنان قطع شد و بحران قطع گاز با افت شديد فشار گاز در تهران به يک قدمی پايتخت نيز رسيد.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG