لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۴۸

انتقاد هانس بلیکس از سیاست های هسته ای قدرت های جهان


هانس بليکس که سوئدی است و با مداخله نظامی در عراق مخالف بود ، مسئوليت جستجو در پی سلاح های انهدام جمعی در عراق را بر عهده داشت که به اشغال عراق به رهبری ايالات متحده در سال ۲۰۰۳ ميلادی منتهی شد.
هانس بليکس ، رييس پيشين بازرسان تسليحاتی سازمان ملل می گويد اگر کشورهايی که خواستار خويشتنداری هستند خود به سوی خلع تسليحات حرکت کنند ، مذاکرات با کره شمالی و ايران در زمينه برنامه های هسته ای آنها آسان تر خواهد بود .

وی روز دوشنبه ۲۷ نوامبر گفت که دولت های جهان در مرحله ای از روی آوردن دوباره به تسليحات قرار دارند و افزود که تسليحات هسته ای بار ديگر جايگاهی مرکزی در استراتژی های دفاعی کشورهای برخوردار از آنها پيدا کرده است.

وی ادامه داد تعهدات به خلع تسليحات چون قرارداد جامع «منع آزمايش» که ايالات متحده يا چين آن را تصويب نکرده اند ، ناديده گرفته می شوند و راه حل های ديپلماتيک را سخت تر می کنند.

هانس بليکس در جريان سخنرانی اش در لندن گفت چيزی اضطراری تر از زدن مهر تاييد به اين قرارداد وجود ندارد.

وی اظهار داشت مذاکرات با کره شمالی و ايران تحت هيچ شرايطی آسان نخواهد بود اما چنانچه کشورهای دارنده سلاح های هسته ای بتوانند نشان دهند که فعالانه در حال تلاش و رهنمون کردن جهان به سوی خلع سلاح هسته ای هستند ، مذاکرات ممکن است تا حدودی کمتر دشوار باشد.

هانس بليکس که سوئدی است و با مداخله نظامی در عراق مخالف بود ، مسئوليت جستجو در پی سلاح های انهدام جمعی در عراق را بر عهده داشت که به اشغال عراق به رهبری ايالات متحده در سال ۲۰۰۳ ميلادی منتهی شد.

وی در حال حاضر رييس کميسيون سلاح های انهدام جمعی (WMDC) نهادی مستقل است که برای محدود کردن خطرات ناشی از سلاح های انهدام جمعی تلاش می کند.

هانس بليکس روز دوشنبه ، ۲۷ نوامبر ، طی سخنرانی اش گفت کشورهايی که سلاح های هسته ای ندارند ، احساس نوميدی شديدی دارند و حتی احساس می کنند فريب داده می شوند زيرا کشورهايی که سلاح های هسته ای دارند ، به جای بررسی راه حل ها از توليد سلاح های جديد سخن می گويند.

وی افزود پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای تحت فشار است . آقای بليکس پنج کشور رسمی دارنده سلاح های هسته ای ( آمريکا ، روسيه ، انگلستان ، فرانسه و چين) را متهم کرد که به وعده های خود در خصوص مذاکره به سوی خلع سلاح عمل نکرده اند.

هانس بليکس همچنين درخواست های جامعه بين المللی از ايران برای تعليق غنی سازی اورانيوم پيش از برگزاری مذاکرات را مورد انتقاد قرار داد و گفت چنين رويکردی بعيد است که به توفيق برسد.
XS
SM
MD
LG