لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۳۶

برادعی: ایران با بازرسان آژانس همکاری نمی ‌کند


سازمان بین ‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در گزارش جدیدی اعلام کرد که جمهوری اسلامی همچنان از متوقف ساختن غنی ‌سازی اورانیوم سر باز می ‌زند و با بازرسان این سازمان همکاری نمی‌ کند.


در گزارش محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره شده که ایران «بر خلاف تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل» غنی‌ سازی اورانیوم را متوقف نکرده و «به نصب و راه‌ اندازی نسل جدیدی از سانتریفوژها نیز ادامه داده است.»


آقای برادعی در گزارش جدید خود اشاره می ‌کند که ایران به نصب تقریبا شش هزار سانتریفیوژ نزدیک شده است.


طبق این گزارش، آژانس بین المللی انرژی اتمی در تحقیقات خود در مورد این که برنامه هسته‌ ای ایران هدف نظامی نیز دارد یا خیر، «پیشرفت قابل توجهی» نداشته است.


در این گزارش آمده است: لازم است ایران «اطلاعات اساسی برای تایید گفته ‌های خود در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد و دسترسی این سازمان به اسناد، مدارک و افراد مسئول در این زمینه را میسر سازد.»


این گزارش می‌ افزاید: ‌«در صورتی که ایران این شفافیت را نداشته باشد... آژانس بین المللی انرژی اتمی نخواهد توانست عدم فعالیت هسته ‌ای {نظامی} را در ایران تضمین کند.»


محمد البرادعی، مدیر کل سازمان انرژی اتمی، در گزارش جدید خود اشاره می ‌کند که ایران به نصب تقریبا شش هزار سانتریفوژ نزدیک شده است.


شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون با صدور پنج قطعنامه، شامل سه قطعنامه تحريمی، از تهران خواسته است غنی ‌سازی اورانيوم را به حال تعليق در آورد.


آخرين قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد، قطعنامه ۱۸۳۵، در روز ششم مهر ماه صادر شد و در آن بار ديگر از ايران خواسته شد تا فعاليت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانيوم را متوقف کند.


ادامه بن بست


یک مقام ارشد سازمان ملل در این زمینه گفته است: «ما پیش از این در وضعیت بن بست قرار داشتیم ولی طرفین حداقل با هم گفت و گو می کردند. الان وضعیت بدتر است.»


وی که نامش فاش نشده است به خبرگزاری ها گفته است: «هیچ ارتباط و هیچ پیشرفتی در رابطه با موضوع بخش های نظامی احتمالی در برنامه {هسته ای ایران} وجود ندارد.»


این اظهارات در حالی مطرح می شود که محمد سعیدی، معاون سازمان انرژی اتمی ایران می گوید که تهران در چارچون ان پی تی، امکان دسترسی لازم را برای بازرسان آژانس فراهم کرده است.


وی افزود: طبیعتا در آینده نیز دسترسی آژانس و بازرسان در چارچوب این معاهده ادامه خواهد یافت.»


ايران تاکنون با تعليق غنی‌ سازی اورانيوم مخالفت کرده و انجام آن را بر اساس قوانين بين‌المللی حق خود می ‌داند.


تهران هدف خود از غنی‌ سازی را تامين سوخت نيروگاه بوشهر و نيروگاه‌ هايی عنوان کرده است که ساخت آنها را در برنامه خود دارد. اما کشورهای غربی نگرانند که ایران در صدد توليد سلاح اتمی باشد.


تحقیقات در باره سوریه؛ «بدون نتیجه»


محمد البرادعی در گزارش دیگری درباره ساختمان بمباران ‌شده سوریه توسط اسراییل در سال گذشته می ‌گوید: تصاویر ماهواره ‌ای که پیش و پس از بمباران از این محل گرفته شده نشان می ‌دهند که این ساختمان به محل یک راکتور «شباهت دارد.»


در این گزارش اشاره شده که تصاویر ماهواره‌ ای و آثار اورانیوم یافت‌ شده در این محل می ‌تواند اشاره به «برنامه هسته ‌ای پنهانی» داشته باشد، اما مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در عین حال تاکید کرده است که «هنوز نمی تواند هیچ نتیجه ‌ای بگیرد.»


این گزارش در حالی بیان می شود که آقای برادعی روز دوشنبه در دوبی گفته بود که آثار یافت ‌شده اورانیوم در ویرانه ساختمان الکبار «قانع‌ کننده و کافی» نیست.


وی اضافه کرده بود: آژانس برای تعیین این که اورانیوم یافت‌ شده در این ویرانه از یک راکتور هسته ‌ای بوده به همکاری بیشتر سوریه و دیگر کشورها نیاز دارد.


مقامات آمریکایی می ‌گویند که این ساختمان، راکتوری رو به پایان بوده که در صورت فعال شدن می‌ توانسته است پلوتونیوم مورد نیاز برای تسلیحات هسته‌ ای را تولید کند. سوریه چنین اتهامی را تکذیب کرده است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG