لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۴۰

محدودیت کالاهای «بی‌کیفیت» ایران در آذربایجان


هفته گذشته نمایشگاه محصولات و شرکت‌های تولیدی ایران در آذربایجان برگزار شد و تاکنون ۲۷ نمایشگاه از این دست در باکو برگزار شده است. اما به‌رغم این نمایشگاه‌ها و بیانات مقامات دو کشور مبنی بر توسعه همکاری‌های اقتصادی، هیچ تغییری در حجم تجارت دو طرف دیده نمی‌شود و حجم مبادلات تجاری طرفین در رقم ۵۵۰ میلیون دلار ثابت مانده است.

فاضل طالبلی، سخنگوی کمیته دولتی استانداردسازی آذربایجان، در گفت‌وگو با رادیوفردا با اشاره به کیفیت پایین محصولات وارداتی آذربایجان از ایران می‌گوید: «اخیرا اقلام زیادی کالای بی‌کیفیت، من‌جمله مواد غذایی، سوسیس و کالباس و ادویه‌جاتی که از مرزهای ایران وارد آذربایجان شده بود، کشف و ضبط شده است».

به گفته وی، برای کمیته استانداردسازی مهم نیست که واردات آذربایجان از چه کشوری انجام می‌گیرد، بلکه مسئله اساسی تایید استاندارد بودن کالاها با توجه به معیارهای بین‌المللی و در چهارچوب قوانین آذربایجان است.

به گفته آقای طالبلی، موارد زیادی می‌توان نام برد که در بررسی کیفیت مواد خوراکی و غیرخوراکی وارد شده از ایران متوجه غیراستاندارد بودن آن شده‌ایم و خصوصا در مورد مواد خوراکی کودکان تولیدی ایران وضعیت نگران‌کننده‌ای را شاهد بوده‌ایم.

به گفته وی، کمیته دولتی استانداردسازی تدابیر جدی برای محصولات وارداتی «خطرناک و بی‌کیفیت» از تمامی کشورها، من‌جمله ایران، اتخاذ کرده است.

یکی از مواردی که باعث هشدار جدی مقامات آذربایجان طی سال‌های اخیر بوده و هم‌اکنون نیز با آغاز فصل سرما بر سر زبان‌ها افتاده، بخاری‌های گازی «خطرناک» ایرانی است.

درست یک ماه پیش، در شهرستان‌های جنوبی آذربایجان بیش از ۱۰۰ بخاری گازسوز غیراستاندارد کشف و ضبط شد. نامق کریم‌اف، مدیرشعبه اداره استانداردسازی آذربایجان، در گفت‌وگو با خبرگزاری ترندنیوز اعلام کرده بود که فروشندگان این بخاری‌ها «مبالغ بالا» جریمه خواهند شد.

گفتنی است که در اثر انفجار گاز در روز ۱۳ دسامبر سال گذشته در باکو چهار نفر کشته و پنج نفر نیز زخمی شدند که علت این حادثه و چندین مورد خفگی گاز در آذربایجان، بخاری‌های ساخت ایران عنوان شده و با توجه به افزایش شمار حوادث ناشی از انفجار گاز شعبه پنجم اداره استاندارد آذربایجان در شهرهای جلیل‌آباد، ماسالی، لنکران و آستارا (مناطق مرزی آذربایجان با ایران) بازرسی‌های گسترده‌ای انجام داد.

موضوع به حدی در مطبوعات و رسانه‌های آذربایجان انعکاس یافته است که دادستان کل کشور در مورد واردات غیرمجاز بخاری‌های گازی تولید ایران که در آذربایجان موجب کشته شدن چند نفر شده تحقیقات همه‌جانبه‌ای را شروع کرده است.

آقای طالبلی در گفت‌وگو با رادیوفردا می‌گوید که تا سال پیش فقط سه کارخانه سازنده بخاری و وسایل گرمایی ایران مجوز صادرات محصولات خود به آذربایجان را از کمیته استانداردسازی دریافت کرده بودند، اما با انقضای مدت مجوز آنها، دیگر امکان ارائه محصولات خود به آذربایجان را ندارند.

به گفته وی، در سال جاری، شش شرکت سازنده بخاری و لوازم گرمایی ایران از کمیته استانداردسازی آذربایجان درخواست مجوز نموده که در بررسی‌های تکنیکی متوجه شده‌ایم که این محصولات فاقد استانداردهای مورد نیاز است و به هیچ کدام مجوز واردات صادر نکرده‌ایم.

وی می‌گوید که این کمیته طی ماه جاری بررسی‌های گسترده‌ای برای کشف فروشندگان بخاری‌های گازی ایران انجام خواهد داد تا از فروش هر گونه بخاری ایرانی با هر مارکی جلوگیری به عمل آید و در این خصوص برای مردم هشدارهای پیش‌گیرانه لازم داده خواهد شد.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG