لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۴۸

«عامل ترور» دادستان شهر خوی دستگیر شد


ولی‌الله حاج‌قلی‌زاده که ده روز پیش در شهر خوی در آذربایجان غربی ترور شد.
پس از نزدیک به ده روز از ترور دادستان شهر خوی، استاندار آذربایجان غربی روز سه‌شنبه از دستگیری «عامل ترور» او در جریان درگیری نیروهای مرزی جمهوری اسلامی با گروه پژاک خبر داد.

سه‌شنبه هفته گذشته، یک روز پس از اعلام خبر سوء‌قصد به دادستان شهر خوی که به مرگ او منجر شد، مقامات استانداری آذربایجان غربی با اعلام این که چهار نفر در ارتباط با ترور ولی‌الله حاج‌قلی‌زاده دستگیر شده‌اند اعلام کردند که گروه پژاک یا «حیات آزاد کردستان» مسئولیت این ترور را بر عهده گرفته است.

این در حالی است که گروه پژاک هنوز خود در مورد این ترور اعلام مسئولیت نکرده است.

در همین حال خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه خبر داد که در پی درگیری نیروهای مرزی ایران با اعضای گروه پژاک «عامل ترور دادستان شهر خوی شناسایی و دستگیر» شده و تعدادی از اعضای این گروه نیز کشته شده‌اند.

پیشتر ابراهيم محمدلو، معاون استاندار آذربايجان‌غربی و فرماندار شهرستان خوی، گفته بود که «نیروهای انتظامی چهار نفر را در رابطه با ترور دادستان خوی دستگیر کرده‌اند».

آقای محمدلو همچنین گفته بود: «فرضيات زيادی در خصوص ترور دادستان خوی مطرح است، ولی با توجه به تحرکات گروهک‌های معاند و ضدانقلاب به نظر می‌رسد وی توسط گروهک‌های معاند و ضدانقلاب ترور شده باشد.»

جمهوری اسلامی گروه کرد پژاک را که به دنبال خودمختاری مناطق کردنشین ایران است و اعضای آن در استان‌های شمال شرقی عراق پناه می‌گیرند گروهی تروریستی می‌داند.

ایالات متحده نیز در فوریه سال گذشته، یک سال پیش، نام گروه پژاک را که از شاخه‌های حزب کارگران کردستان، پ ک ک، است به فهرست گروه‌های تروریستی اضافه کرد.

در همین حال خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، روز چهارشنبه از اعدام یک نفر در ملاء عام به جرم قتل معاون دادستان اصفهان در سال گذشته خبر داد.

به گفته خبرگزاری ایرنا، جمشید هادیان که به جرم قتل احمدرضا تولایی، معاون دادستان شهر اصفهان، به مرگ محکوم شده بود روز چهارشنبه در برابر دادگاه انقلاب این شهر اعدام شده است.
XS
SM
MD
LG