لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۴۸

لاریجانی: مشکل دنیا با ایران حمایت از فلسطین است، نه برنامه هسته‌ای


علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، که به سوریه سفر کرده است در دیدار با سران گروه‌های فلسطینی «مقاومت» گفت مسئله اصلی دنیا با ایران حمایت ایران از فلسطینی‌هاست، نه تلاش‌های اتمی ایران.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، علی لاریجانی در دیدار با خالد مشعل به او گفت: «یکی از وزیران خارجه دنیا به من گفت که مساله اصلی ما با شما پرونده هسته‌ای ایران نیست. حتی اگر ایران بمب اتمی تولید کند، ما با آن مشکلی نداریم، بلکه تاکید کرد که مشکل دنیا با ایران بر سر [حمایت ایران از] فلسطین و [مخالفت با] اسرائیل است.»

آقای لاریجانی شامگاه سه‌شنبه در دیدار با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، رمضان عبدالله شلح، دبیرکل سازمان جهاد اسلامی فلسطین، و احمد جبرئیل، دبیرکل جنبش خلق برای آزادی فلسطین، با تاکید بر ادامه حمایت ایران از فلسطینی‌ها گفت که اسرائیل «امروز ناتوان‌تر از همیشه است».

علی لاریجانی که برای شرکت در نشست «اضطراری» بین‌المجالس اسلامی در مورد غزه به سوریه رفته است دیدارهای جداگانه خود با سران گروه‌های فلسطینی عضو «مقاومت»، حامیان ادامه نبرد مسلحانه علیه اسرائیل، را در محل سفارت ایران در سوریه انجام داد.

به گزارش خبرگزاری‌های فارس و ایرنا، علی لاریجانی در این دیدارها گفت که حمله اسرائیل به کاروان‌های دریایی کمک‌رسانی به غزه «پرده از چهره زشت صهیونیست‌ها برداشت و مردم دنیا فهمیدند که ملت فلسطین گرفتار چه موجودات خطرناکی هستند».

سی و یکم ماه مه، دهم خردادماه گذشته، ارتش اسرائیل با تاکید بر لزوم خودداری کشتی ترکیه‌ای ماوی مرمره از رفتن به سوی غزه با سرنشینان این کشتی درگیر شد، رخدادی که ۹ کشته و ۴۸ زخمی بر جای نهاد و انتقاد وسیع از اسرائیل را به دنبال داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در دیدار خود با سران فلسطینی مخالف صلح با اسرائیل پیشنهاد کرد که بین‌المجالس اسلامی «جریانی را برای حمایت از فلسطین ایجاد کند».

به گفته آقای لاریجانی، «در شرایط فعلی که فضای افکار عمومی جهان نفرت از رژیم صهیونیستی است می‌توان ائتلافی از همه ملت‌ها برای کمک به مردم فلسطین به وجود آورد».

او افزود که «تلاش برای رفع محاصره غزه بزرگ‌ترین خدمتی است که می‌توان به مردم فلسطین کرد».

رمضان عبدالله شلح، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، در پی دیدار با علی لاریجانی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفت که «باید گام‌های عملی برای رفع محاصره غزه برداشته شود»، و افزود که «ایران و ترکیه الگویی برای کشورهای اسلامی در حمایت از مسئله فلسطین هستند».

بین‌المجالس اسلامی نشست «اضطراری» خود را در دمشق، پایتخت سوریه، با عنوان «رفع محاصره ظالمانه غزه» از چهارشنبه با شرکت ۳۷ هیات پارلمانی کشورهای اسلامی آغاز کرد.

در همین حال تاکید رئیس مجلس ایران در سوریه بر لزوم رفع محاصره غزه در حالی است که تاکنون هیچ یک از برنامه‌های اعلام شده از سوی ایران برای اعزام کشتی‌های «امدادرسانی» به غزه عملی نشده است.

از سوی دیگر اسرائیل هشدار داده است که آمدن کشتی از سوی لبنان و ایران را اقدامی از سوی عوامل دشمن تلقی خواهد کرد.

حضور علی لاریجانی در سوریه در حالی است که هفته گذشته فاروق الشرع، معاون رئیس جمهوری سوریه، به تهران رفته بود.

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG