لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۳۲

مقام ایرانی تحویل موشک اس ۳۰۰ به ایران را تایید کرد


موشک دوربرد اس ۳۰۰ می‌تواند حمله احتمالی اسراییل به ایران را دشوار کند. (عکس: AFP)

در حالی که مقامات روسی فروش موشک اس ۳۰۰ به ایران را انکار می‌کنند، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران، روز یک‌شنبه، آغاز روند تحویل این موشک‌ها به ایران را تایید کرد.


اسماعیل کوثری، در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت: «در این زمینه با روس‌ها به توافقات خوبی دست یافتیم که اکنون در حال اجرایی شدن است.»


موشک دفاع هوایی و دوربرد اس ۳۰۰ سلاح بسیار پیشرفته‌ای است که می‌تواند هر گونه حمله اسراییل به تاسیسات هسته‌ای ایران را با دشواری بیشتر روبه‌رو کند.به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تاکنون چند خبرگزاری و روزنامه روسیه اعلام کرده‌اند که این کشور برای فروش این نوع موشک با ایران به توافق رسیده است، اما مقامات روسی این مسئله را انکار کرده‌اند.


در همین زمینه نماینده وزارت دفاع اسراییل روز جمعه از روسیه خواست از فروش این سلاح به ایران «که می‌تواند برای حمله به اسراییل به کار رود» خودداری کند.


آموس گیلاد ضمن اشاره به انتظار اسراییل از روسیه برای احترام به منافع این کشور گفت: «تحویل دادن این تسلیحات خطرناک به دشمنان ما نمی‌تواند به صلح کمک کند.»


موشک دفاع هوایی و دوربرد اس ۳۰۰ سلاح بسیار پیشرفته‌ای است که می‌تواند هر گونه حمله اسراییل به تاسیسات هسته‌ای ایران را با دشواری بیشتر روبه‌رو کند.اسماعیل کوثری نیز در پاسخ به این واکنش منفی اسراییل گفت: «اسراییلی‌ها همیشه به دنبال ایجاد مانع برای جمهوری اسلامی هستند، اما کشورها مستقل تصمیم می‌گیرند.»


آقای کوثری تاکید کرد که این موشک‌ها برای «تقویت دفاع از مرزها و سرزمین ایران» استفاده خواهد شد.


روسیه رابطه نزدیک با ایران را حفظ کرده و در حال ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ایران است که قرار است سال آینده میلادی راه‌اندازی شود. روسیه پیشتر موشک‌های دفاع هوایی تور-ام یک و تسلیحات دیگری نیز به ایران فروخته، اما در عین حال از قطعنامه های تحریمی سازمان ملل علیه ایران نیز حمایت کرده است.


اسراییل و آمریکا و متحدان اروپایی‌اش ایران را متهم می‌کنند که در پی دستیابی به تسلیحات هسته‌ای است، اما جمهوری اسلامی بارها این اتهام را رد کرده و هدف از برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آمیز اعلام کرده است.
XS
SM
MD
LG