لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۰۵

انتقاد رسانه های ترکیه از کاهش صادرات گاز ایران


از يک ماه پيش و با فرا رسيدن فصل سرما، صادرات گاز طبيعی ايران به ترکيه کاهش يافته و از ۲۷ مليون متر مکعب در روز به حدود سه ونيم مليون متر مکعب رسيده است.
با اين که منابع دولتی ترکيه و ايران سردی هوا را عامل کاهش صادرات گاز به ترکيه می دانند، رسانه های مستقل ترکيه گاز را سلاحی در دست ايران تلقی کرده اند که از آن به عنوان عامل فشار به منظور تحت تأثير قرار دادن سياست های راهبردی آنکارا در قبال ايران، بهره برداری می کند.

از يک ماه پيش و با فرا رسيدن فصل سرما، صادرات گاز طبيعی ايران به ترکيه کاهش يافته و از ۲۷ مليون متر مکعب در روز به حدود سه ونيم مليون متر مکعب رسيده است.

مقامات شرکت بوتاش گاز ترکيه در حال رايزنی با مقامات شرکت ملی گاز ايران هستند تا بتوانند صدورگاز به ترکيه را مجددأ افزايش دهند.

به گزارش آژانس خبرترک، شرکت ملی گاز ايران سردی هوا و افزايش مصرف داخلی را عامل اصلی کاهش صادرات گاز به ترکيه اعلام کرده است.

از سوی ديگر سردی هوا در ترکيه نيز ميزان مصرف گاز را افزايش داده است. ذخاير گاز ترکيه می توانند تنها مصارف ۲ روز گاز اين کشور را تأمين کنند.

مقامات وزارت انرژی ترکيه می کوشند کمبود انرژی ناشی از صادرات گاز ايران را با خريد ميزان بيشتری گاز از روسيه تأمين کنند. صادرات گاز روسيه به ترکيه از طريق خط لوله جويبار آبی که از زير دريای سياه عبور می کند، از ۲۷ مليون متر مکعب در روز به ۳۲ مليون متر مکعب افزايش يافته، با اين حال ترکيه هنوز با کمبود گاز مواجه است.

کاهش صادرات گاز ايران به ترکيه در زمستان گذشته نيز ترکيه را با بحران کمبود انرژی مواجه کرد.

يکی از شبکه های تلويزيونی ترکيه امروز با پخش گزارشی درباره کاهش روزافزون صادرات گاز ايران به ترکيه، اين سئوال را مطرح کرد که آيا ايران در حين انعقاد قرارداد فروش گاز به ترکيه در سال ۱۹۹۶ ، توان خود در حجم صادرات گاز را ارزيابی نکرده بود؟

روزنامه اکشام چاپ آنکارا نيز در شماره امروز خود در اين رابطه نوشته است: «اينکه سياست خارجی ترکيه به چه ميزان تحت فشار قرار دارد، طی ماههای فصل سرما به وضوح پيداست. ايران دارای نيرويی است که هر آن قادر است معادلات سياسی در ترکيه را متحول سازد.»

از ديد اين روزنامه، ايران برای اينکه نشان دهد در مسائل منطقه بازيگر مهمی است، در شرايط حساس عرض اندام می کند و تأثير خود را نشان می دهد.
XS
SM
MD
LG