لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۱۸

آمریکا در خلیج فارس پایگاه نظامی می سازد


شبکه تلويزيونی CBS آمريکا (دوشنبه شب) گزارش داد که پنتاگون ، وزارت دفاع ايالات متحده، درحال برنامه ريزی برای ساخت يک پايگاه دريايی مهم در منطقه خليج فارس است.
براساس يک گزارش، وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) قصد دارد برای جلوگيری از اقدامات تحريک آميز جمهوری اسلامی ايران در منطقه خاورميانه، يک پايگاه دريايی بزرگ در خليج فارس مستقر سازد.

درحالی که هدف از ايجاد چنين پايگاهی، «هشدار به مقام های ايران» عنوان شده، اما تاکنون هيچ يک از مقام های رسمی پنتاگون حاضر نشده اند درباره اين گزارش توضيحی ارائه دهند.

شبکه تلويزيونی CBS آمريکا (دوشنبه شب) گزارش داد که پنتاگون ، وزارت دفاع ايالات متحده، درحال برنامه ريزی برای ساخت يک پايگاه دريايی مهم در منطقه خليج فارس است.

پايگاهی که هدف از برپايی آن، به گفته شبکه تلويزيونی CBS، «هشدار به جمهوری اسلامی ايران» خواهد بود.

با اين حال يک مقام عالیرتبه وزارت دفاع آمريکا در گفت و گو با خبرگزاری رويترز، انتشار چنين گزارشی در زمان کنونی را اقدامی «نابهنگام» دانست و گفت نتايج بررسی ها در اين باره هنوز کاملا قطعی و مشخص نيست.

اين مقام عالی رتبه وزارت دفاع آمريکا همچنين درباره وجود طرح های مربوط به ايجاد تغييرات بزرگ در ميزان نيروهای حاضر در منطقه، ابراز بی اطلاعی کرد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، يکی ديگر از مقام های وزارت دفاع آمريکا، گزارش مربوط به ايجاد يک پايگاه دريايی مهم در منطقه خليج فارس را، در حد يک «بررسی» توصيف کرد و سخنگوی پنتاگون نيز حاضر به ارائه هيچ نظری درباره اين گزارش نشده است.

شبکه تلويزيونی CBS به نقل از مقام های نظامی ناشناس گزارش داده که برنامه ايجاد يک پايگاه دريايی بزرگ در خليج فارس، در واقع به منظور استقرار واحدی ديگر از ناوگان هوايی ارتش آمريکا و پيوستن به پايگاهی است که آمريکا پيشتر در منطقه مستقر کرده است.

به گزارش شبکه CBS ، کار ساخت اين پايگاه در ماه ژانويه آغاز می شود و هدف از آن اگرچه حمله نظامی به ايران نيست اما جلوگيری از فعاليت هايی است که مقام های آمريکايی آن را «اقدامات فزاينده تحريک آميز» جمهوری اسلامی توصيف می کند.

CBS در پايان گزارش خود درباره ايجاد يک پايگاه دريايی مهم آمريکا در خليج فارس، «اقدامات تحريک آميز ايران» را که به نگرانی مقام های واشينگتن دامن زده؛ چنين طبقه بندی کرد: برگزاری مانورهای دريايی ايران در آب های خليج فارس، حمايت تهران از شبه نظاميان شيعه در عراق و ادامه برنامه اتمی جمهوری اسلامی.

انتشار گزارشی درباره استقرار يک پايگاه دريايی بزرگ در خليج فارس در حاليست که روز دوشنبه رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا در مراسم تحليف خود بر ادامه حضور نيروهای آمريکايی در عراق تاکيد کرد و «شکست آمريکا در عراق را»با «شکست در منطقه خاورميانه» برابر دانست.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG