لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۴۸

محکوم به اعدام به جرم نوشیدن مشروب، تبرئه شد


مرد جوانی که به اتهام نوشيدن مشروب الکلی در ايران به اعدام محکوم شده بود، در دادگاه کيفری استان تهران، تبرئه و سپس آزاد شد.

مرد جوانی که به اتهام نوشيدن مشروب الکلی در ايران به اعدام محکوم شده بود، در دادگاه کيفری استان تهران، تبرئه و سپس آزاد شد.


سيد جليل جليلی، يکی از قاضی های شعبه ۷۲ دادگاه کيفری تهران، به خبرگزاری ايسنا گفت که اين متهم به نام محسن، پس از دوبار شرب خمر توبه کرده و در دادگاه مدعی شده بوده که مشروب الکلی نخورده است و به دليل اينکه «اقرار عندالحکم» نداشت، از اتهام «شرب خمر برای سومين بار» تبرئه و از زندان آزاد شد.


هفته گذشته و پس از صدور حکم اعدام برای اين متهم ۲۲ ساله، قاضی جليلی به ايسنا گفته بود که متهم چهار بار مشروب الکلی نوشيده و طبق قانون مجازات اسلامی، هر فردی که دو بار مشروب بخورد و هر بار حد برای او جاری شود، در سومين بار «بايد اعدام شود.»


عزيز نوکنده ای، وکيل تسخيری متهم، نيز در همان تاريخ به خبرگزاری ايسنا گفته بود که محسن، موکل جوان او، برای بار چهارم در منزلش مشروب خورده، سپس به خيابان آمده و «سروصدا کرده که ماموران کلانتری ابوذر در جنوب تهران او را بازداشت می کنند.»بر اساس آمار سازمان عفو بين الملل در سراسر جهان، بيشترين تعداد مجازات اعدام به نسبت جمعيت در ايران انجام می شود، اين در حالی است که بسياری از کشورهای جهان از جمله تمامی اعضای اتحاديه اروپا، مجازات اعدام را فهرست مجازات های خود خارج کرده اند.

احتمال عفو متهم يک روز پس از آن و زمانی مطرح شد که قاضی جليلی اعلام کرد قاضی که برای متهم حکم اعدام صادر کرده است، عفو و بخشش او را به رئيس قوه قضاييه پيشنهاد کرده اند.


او در باره علت اين پيشنهاد گفت که با توجه به آنکه متهم بعد از اقرار «توبه نصوح» کرده و قانون اين اجازه را به دادگاه داده است که پس از احراز توبه می تواند برای متهم درخواست عفو کند، اعضای دادگاه پس از صدور حکم اعدام، عفو اين متهم را به رييس قوه قضائيه پيشنهاد کرده اند.


وکيل متهم که اين بار محمد رضا تيموری معرفی شده است نيز در باره وضعيت موکلش به ايسنا گفته است: «محسن ۲۲ ساله، اهل تهران دو مرتبه شرب خمر داشته و حد او جاری شده است.»


او همچنين در باره چگونگی دستگيری موکلش گفت: «ماموران در پارک به محسن مشکوک شده و جهت انجام معاينات پزشکی او را به پزشکی قانونی می برند که در آنجا آزمايش تنفس سنجی به عمل آمده و اعلام می شود که متهم مشکوک به استعمال مشروبات الکلی است اما بعد از آن موکل منکر استعمال مشروبات شده است.»


آقای تيموری با تاکيد بر اينکه موکلش با صدور قرار بازداشت موقت ۶ ماه در زندان بوده است گفت: «در روز دادگاه با توجه به اقرار موکلم، تبرئه وی را از قضات تقاضا کردم که با توجه به نداشتن اقرار عند الحکم متهم را از اين اتهام تبرئه و آزاد کردند.»


صدور حکم اعدام به جرم نوشيدن مشروب الکلی در ايران، بازتابی گسترده در رسانه های جهان داشت و اعتراض مدافعان حقوق بشر را برانگيخت.


بر اساس آمار سازمان عفو بين الملل در سراسر جهان، بيشترين تعداد مجازات اعدام به نسبت جمعيت در ايران انجام می شود، اين در حالی است که بسياری از کشورهای جهان از جمله تمامی اعضای اتحاديه اروپا، مجازات اعدام را فهرست مجازات های خود خارج کرده اند.


مخالفان مجازات اعدام، اين حکم را «خشن، غير انسانی و برگشت ناپذير» توصيف می کنند.


XS
SM
MD
LG