لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۴

هشدار پلیس تهران در مورد برخورد با «تجمعات غیرقانونی» ۲۲ خرداد


حسین ساجدی‌نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ
در حالی که کمتر از سه هفته به سالگرد انتخابات ریاست جمهوری که محمود احمدی‌نژاد پیروز آن اعلام شد مانده است، فرمانده انتظامی تهران بزرگ روز سه‌شنبه اخطار داد که پلیس با تجمع «غیرقانونی» در ۲۲ خرداد برخورد می‌کند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر معترضان در ایران و رقبای اصلی آقای احمدی‌نژاد در انتخابات، پیشتر در چند نوبت از مردم خواسته‌اند که در سالگرد انتخابات در روز ۲۲ خردادماه در راه‌پیمایی شرکت کنند.

آقایان موسوی و کروبی در عین حال تاکید کرده‌اند که تنها در صورت صدور مجوز راه‌پیمایی برای مخالفان دولت جمهوری اسلامی از مردم خواهند خواست در راه‌پیمایی شرکت کنند.

دو رقیب اصلی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات سال گذشته که هنوز مقام او در جمهوری اسلامی را به رسمیت نشناخته‌اند روز یک‌شنبه در آخرین دیدار خود درباره راهکارهای اطلاع‌رسانی در مورد برگزاری راه‌پیمایی سالگرد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری رایزنی کردند.

با وجود تقاضای مجوز راه‌پیمایی از سوی رهبران مخالفان و نص صریح قانون اساسی جمهوری اسلامی که برگزاری راه‌پیمایی را برای همگان آزاد دانسته است، مقام‌های جمهوری اسلامی در یک سال گذشته هیچ گاه به معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اجازه برگزاری راه‌پیمایی رسمی نداده و حتی راه‌پیمایی‌های آرام آنها را نیز به‌شدت سرکوب کرده‌اند.

همچون موارد متعدد دیگر در یک سال گذشته که مقامات دولت محمود احمدی‌نژاد چند هفته پیش از هر مناسبتی به مردم در مورد شرکت در هر گونه تجمعی اخطار داده‌اند، خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز سه‌شنبه از قول رئیس پلیس پایتخت در مورد تجمع در ۲۲ خرداد سال جاری هشدار داده است.

حسین ساجدی‌نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در این باره گفته است: «در تجمعات غیرقانونی چه در مواقع خاص و چه در دیگر روزهای سال با تجمع غیرقانونی برخورد می‌شود.»

رئیس پلیس پایتخت ایران همچنین تاکید کرده است که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی «برابر قانون» با تجمعات غیرقانونی برخورد خواهد کرد.

این در حالی است که برخورد نیروهای امنیتی و انتظامی ایران با مردم معترض در خیابان‌ها همواره علاوه بر بازداشت گسترده عده بسیاری زخمی و کشته نیز بر جای گذاشته است.

از جمله در بزرگ‌ترین ناآرامی پس از انتخابات ایران که در روز عاشورا در تهران و دیگر شهرهای ایران اتفاق افتاد، دست‌کم هشت نفر جان خود را از دست دادند.

در یک سال گذشته و به دنبال آغاز اعتراضات به نتیجه انتخابات ۲۲ خردادماه ۱۳۸۸ بیش از صد نفر، از جمله عده‌ای از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبی در ایران، حکم زندان تا ۱۶ سال دریافت کرده‌اند و دو نفر به دار آویخته شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG