لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۱۷

عفو بین‌الملل آزادی دکتر محمد ملکی را خواستار شد


دکتر محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷
سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه انتشار داد از دولت جمهوری اسلامی خواسته است تا هر چه زودتر دکتر محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب ۱۳۵۷، را آزاد کند.

دکتر محمد ملکی، پژوهشگر ۷۶ ساله، مدت ۴۱ روز است که با وجود بیماری و کهولت سن در بازداشت به سر می‌برد.

عفو بین‌الملل با اشاره به آن چه انتقاد مسالمت‌آمیز دکتر محمد ملکی از انتخابات دور دهم ریاست جمهوری خوانده خواستار آزادی این پژوهشگر و رئیس سابق دانشگاه تهران شده است.

این سازمان همچنین نگرانی شدید خود را از وضعیت سلامتی دکتر ملکی ابراز کرده و می‌گوید که از این نگران است که جان دکتر ملکی در خطر باشد، چرا که این پژوهشگر سالخورده از بیماری‌های جدی رنج می‌برد.

دکتر ملکی از زمان دستگیری در مردادماه سال ۱۳۸۸ بدون تفهیم اتهام در زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد.

مامورانی که دکتر ملکی را دستگیر کردند به همسر او گفتند که دلیل دستگیری دکتر ملکی دامن زدن به ناآرامی‌های پس از انتخابات و به ادعای آنها ارتباط با سازمان مجاهدین خلق ایران است.

این در حالی است که به گفته سازمان عفو بین‌الملل بسیاری از دستگیرشدگان پس از انتخابات با اتهامات مشابهی از سوی مقامات جمهوری اسلامی روبه‌رو بوده‌اند.

خانواده دکتر ملکی ضمن رد هر گونه ارتباط این پژوهشگر سالخورده با گروه‌ها و احزاب سیاسی متذکر شده‌اند که دکتر ملکی حتی در انتخابات ۲۲ خردادماه شرکت نکرده است.

این سازمان حقوق بشری در ادامه می‌افزاید که اگرچه دکتر محمد ملکی از روند برگزاری انتخابات انتقاد کرده است، اما علنا درباره هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی اظهار نظر نکرده بود.

همسر محمد ملکی به تازگی در گفت‌وگویی با یک رادیوی آلمانی که در روز ۲۳ اکتبر اول، آبان‌ماه، پخش شد گفت که نگران وخامت وضع همسر خویش است.

خانواده و وکیل دکتر ملکی تنها یک بار در روز ۲۳ شهریورماه موفق شدند با او دیدار کنند.

در این بیانیه عفو بین‌الملل موکداََ از دولت ایران می‌خواهد که فوراَ هر گونه مراقبت پزشکی لازم، از قبیل مراقبت‌های ویژه پزشکی، را در خارج از زندان در اختیار دکتر ملکی قرار دهد.

در پایان این سازمان از مقامات ایرانی خواسته است که هر چه سریع‌تر درباره وضعیت سلامت دکتر ملکی توضیح دهد و فوراَ به خانواده و وکیل او اجازه ملاقات‌های منظم را بدهند.
XS
SM
MD
LG