لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۸

تعدادی از حامیان بازداشت‌شده میرحسین موسوی آزاد شدند


محمدرضا تابش، نماینده اصلاح‌طلب مجلس هشتم
محمدرضا تابش، نماینده مجلس شورای اسلامی، روز یک‌شنبه گفت به دنبال «رایزنی علی لاریجانی با دفتر رهبری» تعدادی از حامیان میرحسین موسوی که شنبه‌شب بازداشت شده بودند آزاد شدند.

آقای تابش در گفت‌وگو با پارلمان نیوز، پایگاه خبری فراکسیون خط امام در مجلس ایران، از آزادی محمدرضا خاتمی، بهزاد نبوی، محسن میردامادی، محسن صفایی فراهانی، زهره آغاجری و سعید شریعتی خبر داد.

او افزود که قول آزادی «مصطفی تاج‌زاده، عبدالله رمضان‌زاده و دیگران تا ساعتی دیگر» نیز داده شده است.

‌پیشتر محمدعلی ابطحی، از مشاوران مهدی کروبی و معاون پارلمانی محمد خاتمی، رئيس جمهور سابق ايران، خبر داده بود که بيش از صد نفر از اصلاح‌طلبان ايرانی روز شنبه دستگير شده‌اند.

این در حالی است که احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران، روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، می‌گوید بیش از ۶۰ نفر از به گفته او «طراحان اصلی اغتشاشات چند روز گذشته» دستگیر شده و «چند نفر دیگر نیز به‌زودی دستگیر خواهند شد».

محمدعلی ابطحی نیز پیشتر اعلام کرده بود که احتمال دستگیری‌های بیشتر نیز هست.

نماینده شهر اردکان در مجلس شورای اسلامی آزادی این افراد و وعده آزادی دیگران را نتیجه «مذاکرات رئیس مجلس با دفتر رهبری، آیت‌الله شاهرودی [رئیس قوه قضاییه] و دادستان تهران» دانسته است.

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با پارلمان نیوز افراد دستگیرشده در پی اعلام نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران را کسانی معرفی کرده است که «در ستادهای آقای موسوی فعال بودند و در احزاب مشارکت و مجاهدین انقلاب اسلامی حمایت مردم از مهندس موسوی را جلب کردند».

رسانه‌های نزديک به دولت محمود احمدی نژاد و جناح راست در هفته گذشته بارها اين دو تشکل سياسی را متهم کرده بودند که در صدد ايجاد اغتشاش و راه اندازی انقلاب مخملی هستند.

آقای تابش همچنین خبر از ارسال تذکری مکتوب به وزرای کشور و اطلاعات و دادگستری دولت محمود احمدی‌نژاد توسط «تعدادی از دوستان» داده است. این افراد در نامه خود به مقامات مذکور «خواستار تلاش برای جلوگیری از دامن زدن به التهابات بعد از انتخابات» شده‌اند.

احمدرضا رادان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا در حالی «آشوب و اغتشاشات» دو روز گذشته را «سازمان‌یافته» خوانده است که ناآرامی در شهرهای مختلف ایران تنها پس از اعلام نتایج غیرمنتظره انتخابات ریاست جمهوری به‌تدریج آغاز شد.
XS
SM
MD
LG