لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۲۴

محسن رضایی برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد


محسن رضایی ۱۶ سال فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر عهده داشت.
محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز جمعه با حضور در ستاد انتخابات برای دهمین دوره ریاست جمهوری ایران به عنوان نامزد ثبت‌نام کرد.

آقای رضایی پس از ثبت نام در ستاد انتخابات در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن توصیف محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور فعلی ایران، به عنوان «جوانی زحمت‌کش» اعلام کرد که نه او و نه دیگر نامزدهای انتخابات دهم،‌ میرحسین موسوی و مهدی کروبی، را رقیب خود نمی‌داند.

آقای رضایی که پیشتر گفته بود «مسیر احمدی‌نژاد رو به پرتگاه است» گفت: «رقیب من بیکاری و فقر و گرانی است.»

محسن رضایی پیشتر نیز در زمان اعلام رسمی نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی رئیس جمهور فعلی هدف خود از شرکت در انتخابات را «انجام تکلیف در شرایط حساس کشور» و «تغییر الگوی مدیریت کشور» اعلام کرده بود.

فرمانده سابق سپاه پاسداران همچنین داوود دانش جعفری را به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی خود انتخاب کرده است که پس از مدتی وزارت در دولت محمود احمدی‌نژاد به منتقد او بدل شد و سیاست‌های احمدی‌نژاد را عامل تورم بالا و وضعیت سخت اقتصادی مردم ایران معرفی کرد.

گفته می‌شود که محسن رضایی، ۵۷ ساله، که هم‌اکنون سمت دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده دارد از حمایت اکبر هاشمی رفسنجانی برخوردار است، اما نمی‌تواند رقیبی جدی برای دیگر نامزدها باشد و برای آن پا به صحنه انتخابات گذاشته است که با شکستن آرای محمود احمدی‌نژاد موقعیت او را برای دور دوم ریاست جمهوری تضعیف کند.

این در حالی است که آقای رضایی خود روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که «اگر مطمئن بودم که کاندیداهای دیگر می‌توانند مشکلات کشور را حل کنند به صحنه نمی‌آمدم».

محسن رضایی که به اتهام دست داشتن در بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان آمیا در آرژانتین توسط اینترپل، پلیس بین‌الملل، تحت تعقیب است و در صورت ترک کشور احتمال دستگیری او هست به سیاست خارجی محمود احمدی‌نژاد نیز انتقاداتی را وارد کرده است.

فرمانده سابق سپاه پاسداران چنین اظهار عقیده کرده است که سیاست‌های افراطی آقای احمدی‌نژاد از جمله انکار هولوکاست «هیچ نفعی» برای ایران ندارد
فرمانده سابق سپاه پاسداران چنین اظهار عقیده کرده است که سیاست‌های افراطی آقای احمدی‌نژاد از جمله انکار هولوکاست «هیچ نفعی» برای ایران ندارد.

او همچنین اشاره کرده است که در صورت رسیدن به مقام ریاست جمهوری در زمینه امینت منطقه‌ای با آمریکا همکاری خواهد کرد.

آقاى رضايى در انتخابات رياست جمهورى سال ۱۳۸۴ يكى از نامزدهاى مطرح اصول‌گرا بود كه همراه با محمد باقر قاليباف، على لاريجانى و محمود احمدى‌نژاد در صحنه رقابت‌ها حاضر شد، ولى دو روز قبل از برگزاری انتخابات كناره‌گيرى كرد.

اصول‌گرايان كه از گروه‌هاى پراكنده سياسى نزديك به ديدگاه‌هاى آيت‌الله خامنه‌اى تشكيل شده‌اند در انتخابات سال جارى نتوانسته‌اند نامزدى واحد معرفى كنند و آقاى رضايى اميدوار است كه نظر مخالفان محمود احمدى‌نژاد در اين طيف را جلب كند.

محسن رضايى در بيانيه اعلام نامزدی خود به اين موضوع اشاره كرده و مى‌گويد: «منحصر شدن جريان اصول‌گرايى و انقلابى به يك مجموعه خاص نخستين گام در كشاندن كشور به بن‌بست سياسى خواهد بود.»

انتخابات برای گزینش دهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران روز ۲۲ خردادماه سال جاری برگزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG