لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۳۹

کانون نویسندگان: حاکمیت در راه بی‌بازگشت قدم گذاشته است


کانون نویسندگان ایران روز سه‌شنبه، ۱۷ آذرماه، به دنبال حوادث روز دانشجو در تازه‌ترین بیانیه خود «تشدید ستم و سرکوب» را محکوم کرده و می‌گوید جمهوری اسلامی به راهی قدم گذاشته است که بازگشتی ندارد.

قدیمی‌ترین تشکل نویسندگان ایران که در روز ۱۳ آذرماه، یازدهمین سالگرد قتل محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، نیز بیانیه‌ای منتشر کرده بود می‌گوید این بیانیه جدید را «در اعتراض به سرکوب‌های اخیر، جلوگیری از برگزاری مراسم بزرگداشت مختاری و پوینده، سرکوب وحشیانه دانشجویان در ۱۶ آذر، توقیف روزنامه‌ها و بازداشت مادران عزادار» منتشر کرده است.

در این بیانیه آمده است: «حاکميت در مسيری افتاده است که ادامه حيات خود را در تشديد بيش از پيش سرکوب و ستم جست‌وجو می‌‌کند، راه بی‌‌بازگشتی که فرجام آن از هم‌اکنون روشن است: آنان که باد می‌‌کارند، توفان درو خواهند کرد.»

کانون نویسندگان ایران در ادامه جدیدترین بیانیه خود حوادث روزهای اخیر ایران را برشمرده است: «روز ۱٣ آذر، روز مبارزه با سانسور، از برگزاری مراسم بزرگداشت محمد مختاری و محمدجعفر پوينده جلوگيری کردند. روز بعد، شنبه ۱۴ آذر، در پارک لاله تهران به تجمع مادران عزاداری که جگرگوشه‌ها‌شان را در شکنجه‌گاه‌ها و خيابان‌ها به خون کشيده‌اند يورش بردند. دوشنبه ۱۶ آذر روزنامه حيات نو را توقيف کردند، و سرانجام سرکوب روزهای اخير به اوج خود رسيد و در طول روز و شب ۱۶ آذر مراسم مسالمت‌آميز روز دانشجو با چماق و باتوم و گاز اشک‌آور و تيراندازی روبه‌رو شد و صدها تن از دانشجويان و مردم معترض و آزادی‌‌خواه دستگير شدند.»

اعضای این تشکل در بیانیه خود حوادث اخیر ایران، از زمان انتخابات ریاست جمهوری اخیر به این سو، را «از مصادیق بارز سرکوب آزادی بیان» دانسته‌اند.

کانون نویسندگان در بیانیه پیشین خود که همزمان با سالگرد قتل مختاری و پوینده و «روز مبارزه با سانسور در ایران» منتشر شد نیز به «اعمال سانسور و گسترش روزافزون آن» اعتراض کرده و آن را وسیله‌ای برای خاموش کردن «صدای اعتراض عمومی مردم» دانسته بود.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG