لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۰۰

عبدالعزیز حکیم با رییس جمهوری آمریکا دیدار می کند


عبدالعزيز حکيم، رهبر ائتلاف يکپارچه عراق امروز در امان به خبرنگاران گفت عراق نيازی به کمک از خارج از اين کشور ندارد.
عبدالعزيز حکيم، روحانی قدرتمند شيعه عراق قرار است روز دوشنبه در واشينگتن با جرج بوش، رييس جمهور آمريکا ديدار کند.

رييس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، در پاسخ به گفته های کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل مبنی بر تشکيل کنفرانسی بين المللی درباره عراق، گفت که فکر می کند اين پيشنهاد غير قانونی و غير واقع بينانه است.

عبدالعزيز حکيم، رهبر ائتلاف يکپارچه عراق امروز در امان به خبرنگاران گفت عراق نيازی به کمک از خارج از اين کشور ندارد.

کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل روز پنجشنبه پيشنهاد داد کنفرانسی بين المللی درباره عراق برگزار شود تا تمام کشورها به همراه سازمان ملل برای ايجاد ثبات در عراق همکاری کنند.

با اين حال عبدالعزيز حکيم، با نفوذترين سياستمدار شيعه عراق، می گويد: «عراق مشغول طی روند سياسی است و دولت اين کشور به لطف ۱۲ ميليون رای دهنده ای که به آن رای داده اند، يکی از قدرتمندترين دولت های منطقه است.»

عبدالعزيز حکيم، رييس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق می افزايد: «دولت عراق بر اساس ائتلاف گروه های مختلف عراقی شکل گرفته، به همين دليل برای مردم عراق غير قابل قبول است که مشکلات عراق در کنفرانسی بين المللی مطرح شود.»

در همين حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالعزيز حکيم که برای ديدار با جرج بوش، رييس جمهور آمريکا در حال ترک امان به سوی واشينگتن بود، به خبرنگاران گفت ديدار وی با رييس جمهور آمريکا از مدت ها قبل برنامه ريزی شده بود.

رييس مجلس اعلای انقلاب اسلامی همچنين گفت در ديدار با جرج بوش درباره تحولات عراق در زمينه امنيتی گفت و گو خواهند کرد زيرا ايالات متحده حضور و نفود گسترده ای در عراق دارد.

عبدالعزيز حکيم بدون اينکه به جزييات اشاره کند، گفت:«سوالات بيشماری وجود دارد که بايد روشن شود.»

اين نخستين سفر خارجی دوره ای عبدالعزيز حکيم، رهبر بزرگترين فراکسيون مجلس عراق پس از تشکيل دولت نوری المالکی است. قرار است آقای حکيم به چند کشور اروپايی و عربی نيز سفر کند.

کاخ سفيد از طارق الهاشمی، معاون رييس جمهور و رهبر حزب اسلامی، مهم ترين حزب عرب های سنی عراق نيز برای سفر به واشينگتن دعوت کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG