لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۷

ارتش اسرائیل: جنایت جنگی در غزه شایعه است


اردوگاه آوارگان مغازی در مرکز نوار غزه
بازرسان ارتش اسرائیل روز دوشنبه اعلام کردند که ادعاهای سربازان اسرائیلی مبنی بر کشتن زنان و کودکان فلسطینی در جنگ اخیر غزه «شایعاتی بی‌اساس» است.

روزنامه‌های اسرائیل کمتر از دو هفته پیش گزارش‌هایی از سربازان اسرائیلی چاپ کردند که شهادت می‌دادند برخی از هم‌قطاران‌شان در جنگ اخیر غزه که دو ماه پیش به پایان رسید دست به کشتن غیرنظامی‌های فلسطینی، از جمله کودکان، زده‌اند.

ارتش اسرائیل نیز در واکنش به این گزارش‌ها دستور انجام تحقیقات جنایی درباره ادعای سربازان خود را صادر کرد. در عین حال اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، گفت که «این کشور اخلاقی‌ترین ارتش دنیا را دارد و این گزارش‌های استثنایی به‌دقت بررسی خواهند شد.»

یک قاضی در بیت‌المقدس گفت که بر اساس تحقیقات پلیس نظامی اسرائیل «بخش‌هایی مهم از توصیف سربازان اسرائیلی از اتفاقات غزه فقط مبتنی بر شنیده‌های آنها بوده است.»

اما گروه‌های اسرائیلی مدافع حقوق بشر در واکنش به این حکم دادگاه بیانیه‌ای صادر کرده و گفته‌اند: «پایان دادن سریع به این تحقیقات این شبهه را ایجاد می‌کند که ارتش اسرائیل فقط تلاش کرده دست خود را از تمام اتهامات بشوید.»

این گروه‌ها معتقدند اتهاماتی را که به ارتش اسرائیل زده شده باید توسط مقام و مرجعی بی‌طرف بررسی شود.

طبق یکی از گزارش‌های سربازان اسرائیلی که دو روزنامه هاآرتص و معاریو چاپ کرده‌اند،‌ یک تک‌تیرانداز اسرائیلی یک زن فلسطینی و دو کودکش را پس از آن که دستور سرباز دیگری را نمی‌فهمند و اشتباها به طرف او می‌آیند کشته است.

بازرسان ارتش اسرائیل در نتیجه تحقیقات خود به این واقعه اشاره می‌کنند و می‌گویند سربازی که این گزارش را داده «خود شاهد چنین واقعه‌ای نبوده است.»

این بازرسان اما توضیح بیشتری نمی‌دهند که آیا واقعا یک زن به همراه فرزندانش کشته شده است یا خیر.

بنا بر آمار مرکز حقوق بشر فلسطین، در جریان آخرین حمله اسرائیل به نوار غزه در واکنش به راکت‌پرانی گروه حماس که ۲۲ روز به طول انجامید ۱۴۱۷ فلسطینی کشته شدند که از این میان ۹۲۶ نفر غیرنظامی و ۳۱۳ نفر کودک صغیر بودند.

اسرائیل این آمار را مبالغه‌آمیز می‌خواند و می‌گوید از ۲۷ دسامبر تا ۱۸ ژانویه ۱۱۱۶ فلسطینی در نوار غزه کشته‌ شده‌اند که تنها ۲۹۵ نفرشان غیرنظامی بوده‌اند.
XS
SM
MD
LG