لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۶

اسرائیل به کشتی لیبیایی کمک به غزه تا نیمه‌شب مهلت داد


بندر اشدود در جنوب اسرائیل
نیروی دریایی اسرائیل روز سه‌شنبه به کشتی لیبیایی کمک‌رسانی به غزه تا نیمه‌شب سه‌شنبه برای تغییر مسیر به سوی مصر مهلت داد. اسرائیل تأکید کرده است که در غیر این صورت جلو حرکت کشتی را خواهد گرفت.

خبرگزاری فرانسه در حالی این خبر را از قول یکی از مسافران این کشتی منتشر کرده است که دقیقاً شش هفته از حمله نیروی دریایی اسرائیل به یک کاروان کمک‌رسانی به غزه در آب‌های دریای مدیترانه می‌گذرد.

در نتیجه این حمله به یکی از کشتی‌های این کاروان ۹ سرنشین ترک که یکی از آنها تابعیت آمریکا را نیز داشت جان خود را از دست دادند و ۴۸ نفر از جمله چند سرباز اسرائیلی مجروح شدند.

از سوی دیگر اسرائیل در حالی به کشتی لیبیایی که از سوی سازمان خیریه پسر معمر قذافی ارسال شده ضرب‌الاجل داده است که پیشتر نیز در روز یک‌شنبه گذشته هشدار داده بود که مانع از ورود کشتی حامل مواد ارسالی از جانب کشور لیبی به بندر غزه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این کشتی مولدووایی که تحت اجاره «مؤسسه خیریه قذافی» است روز شنبه از بندری در جنوب آتن حرکت خود را آغاز کرده و قرار بوده که روز چهارشنبه به غزه برسد.

یونان پیش از این اعلام کرده بود که این کشتی که به گفته لیبی حامل دو هزار تن مواد غذایی و پزشکی و ۹ خدمه است، به مقصد بندر العریش در مصر اعزام شده است.

در همین حال خبرگزاری فرانسه می‌گوید ارتش اسرائیل خبر دادن ضرب‌الاجل به کشتی لیبیایی را تأیید یا رد نکرده، اما به گفته یک سخنگوی این ارتش کارهای مقدماتی برای جلوگیری از رسیدن این کشتی به بندر غزه در حال انجام است.

این خبرگزاری از قول یک سرنشین کشتی لیبیایی می‌گوید که ارتش اسرائیل «تهدید کرده که اگر تغییر مسیر ندهیم کشتی‌های خود را برای اسکورت این کشتی به بندر اشدود در جنوب اسرائیل خواهد فرستاد».

در همین زمینه کاترین اشتون، رئیس روابط خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه گذشته با ابراز نگرانی از عاقبت کشتی لیبیایی از دو طرف درگیر خواست از «مواجهه غیرضروری» بپرهیزند.

به دنبال حمله اسرائیل به کشتی ترکیه‌ای در ۳۱ ماه مه گذشته و آغاز فشارهای بین‌المللی بر این کشور، دولت اسرائیل مجبور به تغییر خط مشی خود در قبال غزه شده و اکنون به گفته خود تنها از واردات سلاح و کالاهایی جلوگیری می‌کند که ممکن است در ساخت اسلحه مورد استفاده قرار بگیرند.
XS
SM
MD
LG