لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۹

کرزای از پیشنهاد اوباما برای مذاکره با طالبان استقبال کرد


حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان
حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان،‌ روز یک‌شنبه نظر باراک اوباما مبنی بر تشویق برخی از عناصر طالبان به آشتی با کابل را «خبری خوب» خواند و گفت که «این موضع دولت افغانستان است».

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، در گفت‌وگویی با روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز که روز یک‌شنبه منتشر شد اشاره کرده است که «هر زمان که فرصتی پیش بیاید» باید عناصر معتدل و میانه‌رو در میان طالبان را شناسایی و آنها را به صلح و آشتی با دولت افغانستان تشویق کرد.

ارتش آمریکا در عراق در برخی از موارد توانست آن دسته از شبه‌نظامیان سنی را که از روش‌های نیروهای وابسته به القاعده دلسرد شده بودند به همکاری با خود ترغیب کند.

باراک اوباما در گفت‌وگوی خود با نیویورک تایمز هشدار داده است که در افغانستان کمتر از عراق قانون حاکم بوده و به همین دلیل «ایالات متحده در شرایط بسیار دشواری قرار گرفته است».
آقای اوباما در عین حال گفته است که موقعیت افغانستان پیچیده‌تر از چالش‌هایی است که نیروهای نظامی آمریکا در عراق با آنها روبه‌رو بودند.

حامد کرزای نیز در عین واکنش مثبت به این اظهارنظر رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی خود به مناسبت بزرگداشت روز جهانی زن هشدار داد که برخی از شبه‌نظامیان طالبان به هیچ وجه به صلح و آشتی گرایشی ندارند.

آقای کرزای با این حال گفت باید «با آنها که از برگشتن به کشور خود واهمه دارند یا فکر می‌کنند راهی جز ماندن با طالبان ندارند» گفت‌وگو کرد.

باراک اوباما در گفت‌وگوی خود با نیویورک تایمز هشدار داده است که در افغانستان کمتر از عراق قانون حاکم بوده و به همین دلیل «ایالات متحده در شرایط بسیار دشواری قرار گرفته است.»

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته در جهت تحقق قول خود به تمرکز بیشتر بر افغانستان دستور اعزام ۱۷ هزار نیروی آمریکایی دیگر به افغانستان را صادر کرد تا در کنار ۳۸ هزار نیروی دیگری قرار بگیرند که از گذشته در این کشور بوده‌اند.

در عین حال که واشینگتن تلاش می‌کند رویکرد تازه‌ای برای برخورد با مشکلات در افغانستان پیدا کند، بر میزان قربانیان خشونت در این کشور نیز افزوده شده است. در دو سال گذشته با قدرت گرفتن دوباره شبه‌نظامیان افراطی و نیروهای طالبان وضعیت افغانستان به وخامت گراییده است.

در آخرین مورد از این خشونت‌ها روز یک‌شنبه یک نیروی سازمان ناتو در اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در شرق افغانستان جان خود را از دست داد و دو سرباز آمریکایی نیز مجروح شدند.
XS
SM
MD
LG