لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۲۷

گروههای سنی لبنان از دولت حمایت کردند


عمده سازمان هايی که مسيحيان لبنان را نمايندگی می کنند، از «نيروهای لبنانی» سمير جعجع تا «الکتائب» امين جميل، همگی در اين ساعات سرگرم گقت و گو در رابطه منشوری هستند که نام «شرافت نامه مسيحيت» را بر آن گذاشته اند.
بسياری از گروه های مذهبی سنی که تا چندی پيش در شمار مخالفين دولت اتحاد ملی فواد سينيوره قرار داشتند، در پيامد تظاهرات هفته گذشته حزب الله که به درگيری با ارتش و کشته شدن ۷ نفر انجاميد، تغيير موضع داده و روز چهارشنبه از اتحاد ۱۴ مارس که نيروهای مخالف محور تهران - دمشق را در بر می گيرد پشتيبانی کردند.

مخالفت حزب الله و رييس جمهور کنونی،اميل لحود با تشکيل دادگاهی بين المللی برای محاکمه آمرين و عاملين ترور رفيق حريری، نخست وزير سابق لبنان، از مهم ترين عوامل اتحاد امروزی اهل تسنن است. حتی نيروهای افراطی سنی نيز روز چهارشنبه در جبهه حاميان دولت قرار گرفته اند.

هراس از محبوبيتی که حزب الله و رهبرش سيد حسن نصرالله، در پيامد جنگ تابستان گذشته و مقاومت در مقابل تجاوز اسراييل به خاک لبنان کسب کرده بود، ديگر عامل اتحاد در جبهه مسيحيت و تسنن است.

عمده سازمان هايی که مسيحيان لبنان را نمايندگی می کنند، از «نيروهای لبنانی» سمير جعجع تا «الکتائب» امين جميل، همگی در اين ساعات سرگرم گقت و گو در رابطه منشوری هستند که نام «شرافت نامه مسيحيت» را بر آن گذاشته اند.

هدف اين منشور تاکيد بر اصولی چون سکولار بودن ساختار دولتی، انجام اصلاحات پله به پله سياسی و اقتصادی، و مقابله با نفوذ ايران و سوريه در لبنان است.

در جبهه تسنن می توان به پديده جديد همکاری ميان سکولارها و گروه های مذهبی، حتی افراطی، اشاره کرد. تنها گروه سنی که در مخالف با دولت فواد سينيوره با حزب الله همگام است، «جبهه عمل اسلامی» شيخ فتحی ياکان است.

ديگر گروه های افراطی سنی چون «ليگ مستفل اسلامی» خالد ظاهر و «التوحيد» کنعان ناجی ، که هردو، تا چندی پيش از مخالفان سرسخت دولت فواد سينيوره بودند، روز چهارشنبه از اتحاد ۱۴ مارس حمايت می کنند.

خالد ظاهر، نماينده سابق پارلمان لبنان در نامه ای که اخيرا خطاب به رهبران، از حزب الله به عنوان «نماد تهديدی که از ايران منشا می گيرد» نام برده و نوشته است: « درگيری های ناشی از اين تهديد، چون يک بيماری عفونی به کل منطقه نفوذ کرده است.»

در نامه رهبر ليگ مسقل اسلامی آمده است: «اگر ايران و سوريه به حزب الله اسلحه نرسانند، لبنانی ها قادر خواهند بود نه تنها شيعيان افراطی را در صحنه سياسی منزوی سازند، بلکه دست خارجی ها را نيز از لبنان کوتاه سازند.»

وی همچنين در اين نامه از رهبران عرب خواست «در مقابل جمهوری اسلامی ايران ايستاده و اجازه ندهند طرح صفوی شيعه سازی خاورميانه موفق شود.»

شيخ حسن الشهال، رهبر سلفی های لبنانی يکی ديگر از مدافعان جديد دولت اتحاد ملی است. شيخ الشهال می گويد: «ايران تلاش دارد رهبری جهان اسلام را قبضه کند و در صورتی که در اين امر موفق شود، شبح جنگ بر خاورميانه سايه خواهد انداخت.»

اسد هارموش، رهبر جامعه اسلامی لبنان نيز نقش جمهوری اسلامی ايران در کشورش را منفی ارزيابی می کند. حزب الله، به گفته اين شخصيت لبنانی، «در صدد است از مقاومت در مقابل تجاوز اسرائيل به خاک لبنان سوء استفاده سياسی کرده و اهداف جمهوری اسلامی ايران را بعنوان برنامه حزبی اش به مردم لبنان تحميل کند.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG