لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۱۲

سه سال حبس برای «فروشنده اسلحه به مخالفان احمدی نژاد»


بر اساس گزارش ها مصطفی مغلوبی در تلاش بوده است تا دوربين های مادون قرمز، برای ديد در شب، و نزديک به ۱۰۰ هزار قبضه اسلحه اتوماتيک «يوزی» خريداری کند.

مردی که به اتهام تلاش برای «فروش اسلحه به مخالفان محمود احمدی نژاد» در ايران، مجرم شناخته شده بود، به سه سال و پنج ماه حبس محکوم شد.


سيد مصطفی مغلوبی، يک آمريکايی ايرانی تبار که در شهر لس آنجلس زندگی می کرد، در ماه اوت سال گدشته ميلادی به اتهام تلاش برای صدور اسلحه به ايران مجرم شناخته شده بود.


بر اساس گزارش ها، مصطفی مغلوبی در تلاش بوده است تا دوربين های مادون قرمز، برای ديد در شب، و نزديک به ۱۰۰ هزار قبضه اسلحه اتوماتيک «يوزی» خريداری کند.


برپايه اين گزارش، وی می خواسته است که اين تجهيزات نظامی را بنا به ادعای خود به «رييس جمهوری پيشين ايران که هم اکنون مخالف محمود احمدی نژاد است»، بفروشد.


جرج کينگ، يکی از قضات محلی که حکم سه سال حبس آقای مغلوبی را صادر کرد، گفت که اقدام وی می توانست منطقه ای را بی ثبات کند که «پيش از اين به اندازه کافی با تحولات ادامه دار» رو به رو بوده است.


آيت الله علی خامنه ای (رهبر کنونی جمهوری اسلامی)، علی اکبر هاشمی رفسنجانی (رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام) و محمد خاتمی (از اعضای مجمع تشخيص مصلحت نظام)، روسای جمهوری اسبق ايران هستند که هم اکنون در ايران زندگی می کنند.

جرم آقای مغلوبی زير پا گذاشتن تحريم صادرات به ايران از سوی آمريکا اعلام شده است.


بر اساس مدارکی که در دادگاه ارائه شد، آقای مغلوبی در دامی که پليس کاليفرنيا برايش پهن کرده بود، با يک کارآگاه پليس که خود را دلال اسلحه معرفی کرده بود قرار گذاشت و دستگير شد.


مدارک دادگاه نشان می دهند که اين متهم سه قبضه اسلحه و تعدادی دوربين ديد در شب نيز تهيه کرده بوده و در تلاش بوده تا تعداد زيادی از اين تسليحات را خريداری کند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، مصطفی مغلوبی پيش از جلسه دادگاه، عذرخواهی کرد و از قاضی خواست که در مجازات او تخفيف قائل شود. وی در دادگاه گفت که خانواده اش، چه از نظر روحی و چه از نظر مالی، از سال گذشته که او بازداشت شده، ضرباتی جدی را تحمل کرده اند.


بر اساس قوانين ايالات متحده، قاضی دادگاه می توانست تا ۲۰ سال حکم حبس برای اين متهم صادر کند.


اين متهم در دادگاه ادعا کرده که می خواسته هزاران قبضه «يوزی» و چندين دوربين مادون قرمز را برای مقام هايی در تهران تهيه کند.


در گزارش هايی که از اين دادگاه منتشر شده، هيچ نامی از مقام های تهران که به ادعای مغلوبی، طرف معامله او بوده اند برده نشده و تنها آمده است که او می گويد خريدار، «رييس جمهوری اسبق ايران» بوده است.


وی همچنين در دادگاه تاکيد کرده که خريدار او در ايران، با محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری کنونی ايران، «ضديت» دارد.


از زمان به قدرت رسيدن نظام جمهوری اسلامی در ايران، به جز محمود احمدی نژاد، پنج تن ديگر به کاخ رياست جمهوری راه يافته اند که از اين پنج تن، محمد علی رجايی، دومين رييس جمهوری، در حال حاضر در قيد حيات نيست و ابوالحسن بنی صدر، نخستين رييس جمهوری نيز ايران را ترک کرده است.


آيت الله علی خامنه ای (رهبر کنونی جمهوری اسلامی)، علی اکبر هاشمی رفسنجانی (رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام) و محمد خاتمی (از اعضای مجمع تشخيص مصلحت نظام)، روسای جمهوری اسبق ايران هستند که هم اکنون در ايران زندگی می کنند.


گای ايورسون، وکيل مدافع مصطفی مغلوبی درباره موکل خود به روزنامه لس آنجلس تايمز گفته است: «با مسلح کردن مخالفان دولت کنونی ايران که از دشمنان آمريکا محسوب می شوند، مغلوبی در واقع تلاش کرده تا به سياست آمريکا در قبال ايران کمک کند.»


به گفته وی، خريداران موکلش هيچ ارتباطی با «تروريسم» ندارند.


هيچ يک از مقام های ايرانی يا روسای جمهوری پيشين در ايران، به دادگاه مصطفی مغلوبی و ادعاهايی که در اين دادگاه مطرح شده، واکنشی نشان نداده اند.


XS
SM
MD
LG