لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۰۴

مولودزاده «برخلاف دستور شاهرودی» اعدام شده است


ماکوان مولودزاده، سال گذشته و در سن ۱۹ سالگی دستگير شده بود. (عکس از سازمان دیده بان حقوق بشر)
ماکوان مولودزاده، سال گذشته و در سن ۱۹ سالگی دستگير شده بود. (عکس از سازمان دیده بان حقوق بشر)

وکيل مدافع ماکوان مولود زاده، مردی که به اتهام ارتکاب جرمی در کودکی در زندان به سر می برد، اعلام کرد که موکلش روز چهارشنبه بر خلاف نظر رييس قوه قضاييه، اعدام شده است.


سعيد اقبال، وکيل آقای مولودزاده به راديو فردا گفت: «حکم اعدام ماکوان مولودزاده، صبح روز چهارشنبه و بدون طی شدن مراحل قانونی اجرا شد. حتی من به عنوان وکيل او و خانواده اش از اينکه قرار است حکم اجرا شود، اطلاع نداشتيم.»


به گفته آقای اقبال، اين متهم سال گذشته و در سن ۱۹ سالگی دستگير شده بود و طی مراحل بازجويی «يک بار اعتراف کرده بود که در سن ۱۳ سالگی با پسر نوجوان ديگری، رابطه جنسی داشته»، و قضات با استناد به همين اعتراف حکم اعدام را صادر و اجرا کرده اند.


وی درباره علت دستگيری ماکوان مولودزاده گفت: «مهرماه سال گذشته، پسرخاله ماکوان که همسن اوست، در نامه ای دو صفحه ای به اداره اطلاعات شهر پاوه، از ماکوان شکايت کرده بود و مدعی شده بود که او با پسری رابطه جنسی داشته. اداره اطلاعات هم با استناد به اين نامه او را بازداشت کرد.»


وکيل آقای مولود زاده، افزود که در جريان بازجويی، موکلش به يک مورد رابطه جنسی با پسری ديگر در سن ۱۳ سالگی اعتراف کرده بود.


سعيد اقبال گفت: «بعد از اين اقرار، سر ماکوان را تراشيدند و او را سوار بر الاغ در شهر پاوه گرداندند. بعد از اين واقعه چند نفر به عنوان شاکی اعلام می کنند که متهم به آنها تجاوز کرده است. پرونده ای تشکيل می شود و به دادگاه کيفری استان فرستاده می شود.»


  • «با توجه به اينکه من با هر سه شاکی پرونده صحبت کردم و همچنين پسرخاله ماکوان، اظهارات بسيار عجيبی درباره رابطه دادستان کرمانشاه با ماکوان بيان کرده، من و خانواده ماکوان، از طريق هر مرجعی که بتوانيم تلاش خواهيم کرد تا اثبات کنيم در اين پرونده چه تخلفات گسترده ای صورت گرفته است.»
وکیل ماکوان مولودزاده

با اين حال به گفته وکيل پرونده، در تنها جلسه ای که در دادگاه کيفری استان کرمانشاه تشکیل شده است، کسانی که از آنها به عنوان شاکی ياد می شده، گفته اند که ادعايشان مبنی بر مورد تجاوز قرار گرفتن از سوی ماکوان، «دروغ بوده است»


همچنین متهم نیز اعلام کرده که اقرار به رابطه جنسی در دوران کودکی، «تحت فشار در زندان از او گرفته شده» و وی با صراحت، این رابطه را تکذیب کرده بود، اما قضات با اين حال حکم اعدام را صادر کردند.


پس از تجديدنظر خواهی وکيل ماکوان مولودزاده، پرونده به ديوان عالی کشور ارسال شده و در آنجا نيز حکم اعدام تاييد شده است.


چنانکه آقای اقبال به راديو فردا گفت، او خود شخصا با معاون دادستان کل کشور ديدار کرده و به دليل «نارسايی های بسياری که در مرحله تحقيقات وجود داشت، معاون دادستان طی يک جلسه کوتاه پذيرفت که اجرای حکم اعدام بايد متوقف شود.»


در ادامه بررسی اين پرونده، سه داديار دادستانی کل کشور بار ديگر اين پرونده را بررسی کرده اند.


سعيد اقبال گفت: «در اين مرحله نخستين داديار حکم را خلاف قانون تشخيص داد، اما متاسفانه دو داديار ديگر با استناد به اينکه قاضی بر اساس علم خود حکم داده، آن را تاييد کردند.»


در اين مرحله و با کشيده شدن موضوع اين پرونده به رسانه ها، محمود هاشمی شاهرودی، رييس قوه قضاييه خود به استدلال های حقوقی وکيل پرونده توجه کرده و به گفته آقای اقبال، او «حکم اعدام را خلاف شرع و قانون تشخيص داد و دستور بررسی مجدد را صادر کرد.»


وکيل پرونده گفت: «مقام های قضايی استان، با حساسيت بسيار بالايی که برای ما علتش روشن نيست، خودشان پرونده را به تهران بردند و چند روز پيش در کمال تعجب اعلام شد که اعاده دادرسی مورد نظر آقای شاهرودی پذيرفته نشده و حکم تاييد شده است.»


آقای اقبال افزود: «من فکر می کنم به دليل حساسيتی که برای اين پرونده ايجاد شده بود، برخی مقام های قضايی از ترس اينکه آقای شاهرودی بار ديگر دستور اعاده دادرسی صادر کند، حکم اعدام را شبانه در زندان اجرا کرده اند.»


وی گفت در حکم اعدام تصريح شده بود که اين اعدام «بايد در ملاء عام در پارکی در شهر پاوه اجرا شود» اما برخلاف اين دستور، اعدام در زندان شهر کرمانشاه و بدون اطلاع وکيل متهم و خانواده او اجرا شده است.


سعيد اقبال افزود: «با توجه به اينکه من با هر سه شاکی پرونده صحبت کردم و همچنين پسرخاله ماکوان، اظهارات بسيار عجيبی درباره رابطه دادستان کرمانشاه با ماکوان بيان کرده، من و خانواده ماکوان، از طريق هر مرجعی که بتوانيم تلاش خواهيم کرد تا اثبات کنيم در اين پرونده چه تخلفات گسترده ای صورت گرفته است.»


XS
SM
MD
LG