لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۴۱

اوجگیری تحرکات دیپلماتیک برای صلح خاورمیانه


ژنرال عمر سلیمان وزیر اطلاعات مصر نیز قرار است برای دیدار با نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامات اسرائیلی و فلسطینی، امروز رهسپار اسرائیل شود.

خاورمیانه ازروز چهارشنبه دوباره صحنه رفت و آمدهای دیپلماتیک متعددی با هدف از سرگیری گفت و گوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینی هاست.


رییس جمهوری آمریکا و وزیر خارجه این کشورروز چهارشنبه وارد اردن می شوند و «محمود عباس » رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز در آستانه دیدار با وزیر خارجه ایالات متحده، با پادشاه اردن رایزنی کرد.هیأت دیپلمات های آمریکائی روز سه شنبه به ریاست « الیوت آبرامز » با نخست وزیر اسرائیل دیدار کرده و با بیان خشنودی عمیق واشینگتن از سخنرانی آشتی جویانۀ دو روز پیش « ایهود اولمرت »، اعلام کردند که در دیدارروز پنج شنبه میان وزیر خارجه آمریکا با رهبر تشکیلات فلسطینی « کندولیزا رایس » به آقای عباس خواهد گفت که اکنون، زمان نشان دادن قدرت رهبری است و نباید فرصتی را که در پی برقراری آتش بس بین اسرائیل وفلسطینی ها بدست آمده، از دست داد .


به رغم ارزیابی های پیشین در مورد احتمال برپایی همایشی با شرکت رهبران اسرائیل و فلسطینی ها در اردن و با حضور رییس جمهوری آمریکا، منابع خبری می گویند که تنها آقای عباس فردا در شهر فلسطینی « اریحا » با خانم رایس دیدار خواهد کرد و ملاقات بین وزیر خارجه ایالات متحده با نخست وزیر اسرائیل هنوز قطعیت نیافته است.


رایس، در پی سخنرانی روز دوشنبه اولمرت ، که در آن آمادگی اسرائیل را برای عقب نشینی از بخش هائی از کرانه باختری و برپائی کشور مستقل فلسطین اعلام کرده بود با وی تلفنی گفت وگو کرد و خرسندی خود را از این سخنان بیان داشت.


از سوی دیگر، ژنرال عمر سلیمان وزیر اطلاعات مصر نیز قرار است برای دیدار با نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامات اسرائیلی و فلسطینی، امروز رهسپار اسرائیل شود.


وزیر اطلاعات مصر در روزهایاخیر با خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس نیز دیدارهای متعددی صورت داده که هدف از آن، رسیدن به آتش بس بین اسرائیل و فلسطینی ها، حل اختلافات میان جناح های فلسطینی و کمک به تنظیم معامله ای برای خاتمه دادن به ماجرای سرباز اسرائیلی اسیر در دست شبه نظامیان حماس بود. در پاره ای از گزارش های رسانه های عربی اعلام شده که "حسنی مبارک " ، رئیس جمهوری مصر نیز دیدار محرمانه ای با خالد مشعل داشته است.


رئیس تشکیلات اطلاعاتی مصر قرار است همچنین با رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) نیز دیدار کند.


XS
SM
MD
LG