لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۲۹

«آیت‌الله منتظری می‌خواهند حساب اسلام را از کارهای خلاف جدا کنند»


آیت‌الله حسینعلی منتظری، نایب سابق آیت‌الله روح‌الله خمینی
آیت‌الله حسینعلی منتظری در پاسخ به نامه ۲۹۳ تن از روشنفکران و نخبگان ایرانی از مسئولین جمهوری اسلامی خواست، به گفته او، «به سناریوهای نمایشی دادگاه‌ها و پخش اعترافات آن‌چنانی پایان دهند و بیش از این قضای اسلامی را مسخره نکنند یا لااقل شجاعت این را داشته باشند که اعلام کنند این حکومت نه جمهوری است و نه اسلامی».

احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری، در گفت‌وگویی با رادیوفردا می‌گوید: «هدف آیت‌الله منتظری از این بیانیه‌ها و هشدارها جدا کردن حساب اسلام واقعی از کارهای خلافی است که تحت عنوان اسلام انجام می‌گیرد.»

احمد منتظری: انگيزه اصلی آيت‌الله منتظری از صدور اين بيانيه‌ها اين است که حساب اسلام واقعی را از اسلامی که متأسفانه خيلی بد معرفی شده و کارهايی که برخی مأموران حکومتی انجام می‌دهند و خود را هم عين اسلام و نظام می‌دانند جدا کنند.

دين واقعی اسلام دين رحمت و عطوفت است و با برخوردهای خشنی که صورت می‌گيرد فاصله بسيار دارد. حضرت علی عليه‌السلام وقتی حاکم مسلمين بود در دادگاهی از او شکايت شد و حضرت علی مانند يک فرد عادی به دادگاه رفت. شاکی يک اقليت مذهبی نصرانی يا يهودی بوده که برای شکايت خود بينه [مدرک] داشته و مطابق قانون حضرت علی در آن دادگاه محکوم می‌شود. بنابراين زره حضرت علی که حاکم مسلمين بوده را می‌گيرند و به آن فرد يهودی يا نصرانی می‌دهند.

اما اکنون به اسم همين اسلام توده‌های مردم که طبق قانون اساسی کشور اعتراض مسالمت‌جويانه داشتند سرکوب شده و به زندان و اعترافات آن‌چنانی در صدا و سيما محکوم می‌شوند. مردمی که گناهی نکرده‌اند محکوم می‌شوند، ولی يک نفر از مأموران خطاکار که مردم را کشته‌اند يا به افراد تجاوز کرده‌اند و يا مردم را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند نه بازداشت و نه محکوم شده‌اند. يک نفر از آنها در تلويزيون نشان داده نشده تا بگويد چرا اين کار را انجام داده است.

ولی مردم بی‌گناه و رهبران آنها از جمله آقايان حجاريان، ميردامادی، نبوی و سايرين به عنوان مجرم به مردم نشان داده می‌شوند. اين ظلمی آشکار است.

آقای منتظری! آيت‌الله منتظری علاوه بر بيانيه‌هايی که صادر کرده‌اند برای پيش‌برد نظريات خودشان ديدارهای شخصی هم داشته‌اند؟

در يک ماه گذشته ديداری با آيت‌الله موسوی اردبيلی و آيت‌الله شبيری زنجانی داشتند و اين موارد را به صورت ابراز همدردی و همفکری در مورد اين وقايع و اين که چه بايد کرد مطرح کردند.

با مقامات اجرايی حکومت هم ديدار داشته‌اند؟

خير چنين ديداری نداشتند.

آقای منتظری! آيت‌الله خامنه‌ای در آخرين سخنان خود تأييد کرد که پس از انتخابات جناياتی رخ داده و بايد با اين جنايات برخورد کرد و همچنين گفته که مطمئن نيست قافله‌سالاران اين حرکت‌های اخير وابسته به بيگانه باشند. به نظر می‌رسد که آيت‌الله خامنه‌ای کمی مواضع خود را تعديل کرده است. به عقيده شما تغيير در لحن آقای خامنه‌ای ناشی از چيست؟ آيا هشدارهای مراجع در اين تغيير لحن مؤثر بوده است؟

بله، مسلم است هم هشدارها مؤثر بوده و هم جنايات بسيار بزرگ بوده است. اين که رهبری جمهوری اسلامی دستور داده زندان کهريزک را تعطيل کنند نشان می‌دهد که ايشان واقف شده که جناياتی رخ داده است. صددرصد مشخص است که افرادی را دستگير کرده‌اند و در زندان به قتل رسانده‌اند، اين چيزی است که هم مسئولان حکومتی اعتراف دارند و هم مردم می‌دانند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG