لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۴

روستروپوویچ؛ نوازنده سرشناس و دموکراسی طلب با شهامت


مستيسلاو روستروپوويچ، سرشناس ترين نوازده ويولون سل روس در سن هشتاد سالگی در مسکو در گذشت.

مستيسلاو روستروپوويچ، سرشناس ترين نوازده ويولون سل روس در سن هشتاد سالگی در مسکو در گذشت.


روستروپوويچ، پس از آن که در ماه مارس پا به هشتاد سالگی گذاشت، به دليل کهولت سن و بيماری در بيمارستان بستری شد. اما اين دفعه برای آخرين بار.


اين نوازنده زبر دست روس يکی از مهم ترين نوازندگان و چهره های موسيقی در سده بيستم به شمار می رود. در جشن تولد هشتاد سالگی وی، پانصد تن از هنرمندان سرشناس سراسر جهان حضور داشتند.روستروپوویچ، در جمع هوادارن دموکراسی در سال 1991 در مسکو

مستيسلاو روستروپوويچ، در جوانی با موسيقی دانان بسيار معروفی همچون بنجامين بريتن انگليسی و ديميتری شوستاکوويچ روس رابطه نزديکی داشت، آن ها قطعاتی را برای شخص وی تنظيم کردند.


روستروپوويچ در اتحاد جماهير شوروی، مورد خشم و بی مهری حکومت کمونيستی قرار گرفت. وی و همسرش در خانه خود به مدت چهار سال به الکساندر سولژنيتسين، نويسنده روس، از چهره های ضد کمونيستی اين کشور و برنده نوبل ادبيات سال ۱۹۷۰ پناه دادند.


در سال ۱۹۷۴، روستروپوويچ شوروی را ترک کرد. اندکی پس از آن حکومت کمونيستی تابعيت روسی اين نوازنده سرشناس را از او گرفت. وی به يکی از مخالفان سرسخت اتحاد جماهير شوروی تبديل شد و ساليان سال به انتقاد از نقض حقوق بشر در سرزمين مادری خود پرداخت.


پس از به روی کار امدن ميخائيل گورباچوف، مستيسلاو روستروپوويچ به مسکو بازگشت و در همين شهر نيز روز گذشته زندگی را بدرود گفت.


XS
SM
MD
LG