لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۵۹

اعتراض های مردمی در میانمار بالا گرفت


گزارش شاهدان عينی از تظاهرات روز جمعه حاکی است که نزديک به يکصد زن، با درست کردن حلقه انسانی به دور راهبان بودايی در تلاشند تا از آنها حفاظت کنند.

روز جمعه، دستکم سه هزار نفر در بزرگترين تظاهرات ميانمار در ۲۰ سال اخير به خيابان های يانگون، پايتخت سابق اين کشور آمده اند و دولت نظامی اين کشور را با چالشی جدی رو به رو کرده اند.


به گزارش خبرگزاری ها، تظاهرات روز جمعه ابتدا با راهمپيمايی مسالمت آميز يک هزار و ۵۰۰ راهب بودايی آغاز شد و تقريبا به همين تعداد از مردم عادی نيز در صبح روز جمعه به راهبان پيوسته اند.


اعتراض های اخير در ميانمار از روز چهارشنبه ۱۹ سپتامبر آغاز شد و به يکی از بزرگترين اعلام نارضايتی از حکومت ۲۰ ساله ارتش بر اين کشور تبديل شده است.


گزارش شاهدان عينی از تظاهرات روز جمعه حاکی است که نزديک به يکصد زن، با درست کردن حلقه انسانی به دور راهبان بودايی در تلاشند تا از آنها حفاظت کنند.


اکثريت جمعيت ۵۵ ميليون نفری ميانمار پيرو دين بودايی هستند و راهبان بودايی در اين کشور احترام بسيار زيادی دارند.


راهپيمايان پس از عبور از خيابان های شهر در مشهورترين معبد ميانمار برای مدت بيست دقيقه به دعا و نيايش پرداختند و بار ديگر به خيابان ها آمدند و در ميادين اصلی شهر راهپيمايی کردند.حکومت ميانمار که تا سال ۱۹۸۹ ميلادی برمه خوانده می شد، از سال ۱۹۶۲ ميلادی در دست نظاميان است. در اواخر دهه ۸۰ ميلادی، اعتراض های گسترده مردمی موجب شد تا گروهی از نظاميان با وعده برپايی انتخابات آزاد و نوشتن قانون اساسی جديد، شورايی برای اداره کشور تشکیل دهند.

راهپيمايی اين رهبران بودايی به اعتراضات اخير مردم ميانمار که به صورت پراکنده از يک ماه پيش و در اعتراض به بالا رفتن قيمت سوخت وساير مايحتاج روزانه آغاز شده است جان تازه ای بخشيد.


در اين ميان شايعاتی قوت گرفته است مبنی بر اين که اعتراضات اخير مردم ميانمار نسبت به بالا رفتن قيمت ها ممکن است سرآغاز يک انقلاب ملی عليه حکومت نظامی ميانمار باشد.


اما سخنگوی دولت ميانمار روز جمعه اعلام کرد دولت در نظر ندارد برای آرام کردن اوضاع در کشور حالت فوق العاده اعلام کند.


بنا به اظهارات اين سخنگو، دولت ميانمار قادر است بدون اعلام حالت فوق العاده به اين غائله خاتمه دهد.


اين در حالی است که ابراهيم قنبری، نماينده دائم ميانمار در شورای امنيت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه به اين شورا در نيويورک خبر داد که موج تازه اعتراضات عمومی عليه حکومت ميانمار نگرانی شديدی را در اين کشور بر انگيخته است.


حکومت ميانمار که تا سال ۱۹۸۹ ميلادی برمه خوانده می شد، از سال ۱۹۶۲ ميلادی در دست نظاميان است. در اواخر دهه ۸۰ ميلادی، اعتراض های گسترده مردمی موجب شد تا گروهی از نظاميان با وعده برپايی انتخابات آزاد و نوشتن قانون اساسی جديد، شورايی برای اداره کشور تشکیل دهند.


اين شورا در سال ۱۹۹۲ ميلادی انتخابات پارلمانی برگزار کرد، اما نتيجه انتخابات که نشان دهنده پيروزی قاطع حزب «اتحاد برای دموکراسی» بود، از سوی ژنرال تان شوه ملغی شد و وی شخصا از آن سال تا امروز، قدرت را در ميانمار قبضه کرده است.


XS
SM
MD
LG