لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۵۸

ناسا بلعیده شدن یک ستاره نگون بخت را رصد کرد


دانشمندان اميدوارند يافته های جديد به آنان امکان درک بهتر از سیاهچاله فضایی را بدهد. سیاهچاله فضایی پديده هايی هستند با قدرت جاذبه عظيم که حتی نور نمی تواند از آن بگريزد.

دانشمندان ناسا، اعلام کردند در کهکشانی که چهار ميليارد سال نوری از زمين فاصله دارد، شاهد بلعيده شدن يک ستاره توسط يک سیاهچاله فضایی بوده اند.

« سووی گزاری »، سردبير نشريه ای در زمينه تشريح يافته های فيزيک نجومی و عضو انستيتوی تکنولوژی کاليفرنيا در«پاسادنا» که در مصاحبه ای شرکت کرده بود با اعلام اين مطلب افزود :« دانشمندان از يک تلسکوپ واقع در مدار استفاده می کردند که به منظور درک سابقه تکامل کهکشان ساخته شده است . این تلسکوپ حساسيت فوق العاده ای نسبت به امواج اشعه ماورای بنفش دارد که آن را قادر می سازد تا پراکندگی های اشعه ماورای بنفش برآمده از يک کهکشان بيضی شکل را ردیابی کند و با استفاده از اين قابليت تلسکوپ یادشده بود که دانشمندان توانستند اشعه ماورای بنفش ساتع شده از يک ستاره را دريافت کنند که به درون يک سیاهچاله فضایی عظيم کشيده شد».

وی گفت: «اين نخستين بار است که توانسته ايم پرتو افشانی های حاصل از چنين واقعه ای را به طور دقيق مشاهده کنيم . در واقع فقط هر ۱۰ هزار سال يک بار است که ستاره ای آنقدر به سیاهچاله فضایی مرکز کهکشان خود نزديک می شود که از مدار خود خارج شود و به درون سیاهچاله فضایی فرو رود.»

دانشمندان اميدوارند يافته های جديد به آنان امکان درک بهتر از سیاهچاله فضایی را بدهد. سیاهچاله فضایی پديده هايی هستند با قدرت جاذبه عظيم که حتی نور نمی تواند از آن بگريزد.

باور کلی بر اين است که سیاهچاله فضایی عظيم در مرکز کهکشان ها واقع شده اند. بر اساس گفته آقای گزاری، به عنوان مثال کهکشان راه شيری که منظومه ی شمسی ما در آن واقع شده، دارای يک سیاهچاله فضایی در مرکز خود است که در حالت راکد و بی اثر به سر می برد.

دانشمندان می گويند در مورد واقعه اخير، ستاره نگون بخت، کمی از مدار خود به طرف سیاهچاله فضایی عمق کهکشان نزديک شده بود که توسط جاذبه قوی آن به درون بلعيده شد.


این دانشمندان معتقدند قسمت هايی از ستاره در مدار پيچاپيچی از امواج گرفتار شد و سپس به درون سیاهچاله فضایی غوطه خورد و به اين ترتيب اشعه های ماورای بنفش را به بيرون پرتاب کرد که توسط ماهواره رديابی شد.

دانشمندان به استفاده از تلسکوپ ها ادامه می دهند تا خاموشی تدريجی اشعه های ماورای بنفش راهنگامی که در دام سیاهچاله فضایی گرفتار می آيند مشاهده کنند.


انستيتوی تکنولوژی کاليفرنيا (Caltech) ماموريت مطالعات درباره سابقه ی تکامل کهکشان را رهبری می کند و مسوول عمليات علمی و تجزيه و تحليل اطلاعات است، در عين حالی که بخش مطالعات پرتاب موشک ناسا به ماموريت اصلی خود و ساخت قطعات ادامه می دهد.

دانشمندان در تحقيقات خود همچنين متکی بر اطلاعات ارائه شده از طرف مرکز مطالعات اشعه ايکس « چاندرا» ( وابسته به ناسا ) ، مرکز تلسکوپی بنيان نهاده شده توسط کانادا – فرانسه – هاوايی ( واقع در هاوايی ) و کک تلسکوپ (Keck Telescope) واقع در هاوايی بوده اند.


XS
SM
MD
LG