لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۴۸

موضع پاکستان درباره عبدالقدیر خان، تغییر نمی کند


عبدالقدير خان که اکنون ۷۱ ساله است، از سال ۲۰۰۴ ميلادی در بازداشت خانگی بوده و اخيرا مقام های اين کشور به او اجازه داده اند که برای ديدار با دوستان و بستگانش در پايتخت، از خانه خارج شود.

دولت پاکستان با اين پيشنهاد که به سازمان ملل اجازه داده شود تا درباره شبکه زيرزمينی فروش اطلاعات هسته ای از عبدالقدير خان، دانشمند پاکستانی بازجويی کند، مخالفت کرد.


بی نظير بوتو، نخست وزير اسبق پاکستان روز سه شنبه گفته بود که اگر بار ديگر به قدرت برسد، به سازمان بين المللی انرژی هسته ای اجازه خواهد داد تا مستقيما با عبدالقدير خان تماس بگيرند.


عبدالقدير خان، فيزيکدان پاکستانی که رياست برنامه تسليحات هسته ای اين کشور را به عهده داشت، بعد از اينکه موفق شد، بمب هسته ای بسازد، به محبوبيتی در حد يک قهرمان ملی در پاکستان دست پيدا کرد.


سال ۲۰۰۴ ميلادی و در پی انتشار اسنادی که نشان می دادند آقای خان با شبکه زيرزمينی فروش اطلاعات هسته ای ارتباط داشته است، دولت پاکستان به درخواست جامعه بين المللی، تمامی ارتباطات اين فيزيکدان را قطع کرد.


  • «در صورتی که اطلاعات تازه ای وجود داشته باشند يا در صورتی که چيزهای جديدی بايد بررسی شوند، ما تحقيقات را انجام می دهيم و اطلاعات تازه را در اختيار آژانس بين المللی انرژی هسته ای قرار می دهيم. موضع پاکستان به اين شکل باقی خواهد ماند.»
وزارت امور خارجه پاکستان

پيش از اين دولت آمريکا برای «تلاش های دولت پاکستان در نابود کردن شبکه زيرزمينی فروش اطلاعات هسته ای»، از اين کشور تقدير کرده است.


اما ژنرال پرويز مشرف هرگز حاضر نشد تا به کارشناسان خارجی اجازه دهد که با عبدالقدير خان ديدار کنند.


وزير امور خارجه پاکستان روز چهارشنبه در واکنش به اظهارات اخير بی نظير بوتو اعلام کرد که مقام های پاکستانی، «تحقيقات بسيار کاملی درباره شبکه خان انجام داده اند و نتايج تحقيقات خود را نيز در اختيار آژانس بين المللی انرژی هسته ای – وابسته به سازمان ملل – قرار داده اند.»


تسنيم اسلم، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت: «در صورتی که اطلاعات تازه ای وجود داشته باشند يا در صورتی که چيزهای جديدی بررسی شوند، ما تحقيقات را انجام می دهيم و اطلاعات تازه را در اختيار آژانس بين المللی انرژی هسته ای قرار می دهيم. موضع پاکستان به اين شکل باقی خواهد ماند.»


وی افزود که کشورهای ديگر، به نسبت تلاش های پاکستان برای مبارزه با شبکه قاچاق هسته ای، شکست خورده اند.


در پی رسوايی فروش اطلاعات برای ساخت تسليحات هسته ای از سوی عبدالقدير خان، پرويز مشرف در يک گفت و گوی دو طرفه با وی که تصاويرش بدون صدا از تلويزيون پخش شد، حاضر شد و بعد از آن اعلام کرد که مسئوليت دهه ها قاچاق اطلاعات محرمانه را «شخصا» به عهده می گيرد.


آقای مشرف همچنين عبدالقدير خان را به دليل دست داشتن در اين شبکه، بخشيد.


بی نظير بوتو که از چهره های شاخص عرصه سياست داخلی پاکستان محسوب می شود، ماه آينده ميلادی به تبعيد خودخواسته اش پايان خواهد داد و برای شرکت در مبارزات انتخاباتی پارلمان پاکستان به کشور باز می گردد.


وی روز سه شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی در برابر اين پرسش قرار گرفت که برخوردش با پرونده عبدالقدير خان چگونه خواهد بود؟ خانم بوتو نيز گفت که اگر کنترل دولت پاکستان را در دست بگيرد، خان را در دسترس آژانس قرار خواهد داد.


وی همچنين گفت که کميته ای از پارلمان، پرونده فروش اطلاعات هسته ای پاکستان را بازنگری خواهند کرد تا روشن شود که چه کسانی در اين ماجرا دست داشته اند.


عبدالقدير خان که اکنون ۷۱ ساله است، از سال ۲۰۰۴ ميلادی در بازداشت خانگی بوده و اخيرا مقام های اين کشور به او اجازه داده اند که برای ديدار با دوستان و بستگانش در پايتخت، از خانه خارج شود.


XS
SM
MD
LG