لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۰۹

تظاهرات علیه حضور پاپ در ترکیه


در اين تظاهرات پنجاه هزار نفری که بر خلاف عرف رايج در ترکيه زنان و مردان در دو بخش جداگانه ايستاده بودند، عليه پاپ، دولت رجب طيب اردوغان و احمد نجدت سزر رييس جمهور ترکيه که پاپ را دعوت کرده، شعار سرداده شد.
در آستانه سفر پاپ بنديکت شانزدهم به ترکيه، واتيکان که پيشتر جزو مخالفين پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا محسوب می شد، روز دوشنبه اعلام کرد: « ترکيه در صورتی که تعهدات خود را عملی سازد، می تواند وارد اتحاديه اروپا شود.»

پاپ بنديکت شانزدهم، روز يکشنبه و در آستانه سفر خود به ترکيه، در سخنرانی هفتگی خود در واتيکان درود صميمانه خود را به مردم ترکيه تقديم کرد و ترکيه را کشوری با فرهنگ غنی توضيف کرد. پاپ از جمعيت حاضر در مراسم خواست برای سفر او به اولين کشور مسلمان دعا کنند.

همزمان در استانبول حزب اسلامی سعادت که به حمايت از سياست های ايران شهرت دارد، با برگزاری تظاهراتی مخالفت خود را با ورود پاپ اعلام داشت.

در اين تظاهرات پنجاه هزار نفری که بر خلاف عرف رايج در ترکيه زنان و مردان در دو بخش جداگانه ايستاده بودند، عليه پاپ، دولت رجب طيب اردوغان و احمد نجدت سزر رييس جمهور ترکيه که پاپ را دعوت کرده، شعار سرداده شد.

سپس « رجايی کوتان » رهبر حزب سعادت ، عليه سفر پاپ به ترکيه سخنرانی کرد. نجم الدين اربکان نخست وزير اسبق ترکيه نيز که از رهبران حزب اسلامی سعادت محسوب می شود و در حال حاضر به دليل فساد مالی در بازداشت خانگی بسر می برد، با سيستم تله کنفرانس برای شرکت کنندگان در تظاهرات سخنرانی کرد و خواستار لغو سفر پاپ به اين کشور شد.

تظاهرات حزب اسلامی سعادت پس از ۳ ساعت بدون درگيری پايان يافت .

عبدلله گل وزير خارجه ترکيه قبل از پرواز به فنلاند برای ديدار با « ارکی توميوجا » همتای فنلاندی خود به عنوان رييس دورهای اتحاديه اروپا، در فرودگاه آنکارا به خبرنگاران گفت: « ما به عنوان دولت ، ديدار پاپ را يک فرصت می دانيم. درباره ترکيه پيش داوری هايی وجود دارد. ما ميهمان نوازی خود را به نحوی طبيعی نشان می دهيم. اميدواريم اين ديداربه وسيله ای جهت رفع سوءتفاهم های موجود ميان مسلمانان و مسيحيان تبديل شود.»

عبدلله گل افزود: « رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه فردا (سه شنبه) پيش از پرواز به ليتوانی برای شرکت در اجلاس سران پيمان دفاعی آتلانتيک شمالی، با پاپ ديدار می کند.»

آنکارا يک روز پيش از ورود پاپ ، تحت تدابير شديد امنيتی قرار دارد. بيش از دو هزار خبرنگار داخلی و خارجی برای مخابره گزارش های مربوط به سفر پاپ به ترکيه، وارد آنکارا شدند .

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG