لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۵۴

«ایران باید تشویق شود که برنامه اتمی اش را شفاف کند»


آقای پوتین می گوید: مدرکی مبنی بر اينکه ايران به دنبال ساخت سلاح هسته ای است، وجود ندارد.

ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه روز چهارشنبه گفت: ايران باید «تشويق شود» که برنامه هسته ای خود را کاملا شفاف پيش ببرد.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، آقای پوتين که بعد از دومين روز مذاکره با نيکلا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه در يک کنفرانس خبری سخن می گفت، افزود: «ما درباره نگرانی هايی که درباره شفافيت برنامه هسته ای ايرانی ها از سوی شرکايمان وجود دارد، (با آنها) نظر مشترکی داريم.»


وی همزمان تاکيد کرد، مدرکی مبنی بر اينکه ايران به دنبال ساخت سلاح هسته ای است، وجود ندارد و شواهد حاکی است که ايران، می خواهد بر سر برنامه هسته ای خود، با جامعه بين المللی همکاری کند.


وی که برای نخستين بار، هفته آينده به تهران خواهد رفت، گفت: «ما بر سر اينکه ايران در حال برداشتن گام هايی است تا در راستای خواسته های بين المللی، خود را کاملا شفاف کند، توافق داريم.»


اظهارات روز چهارشنبه آقای پوتين در حالی منتشر شد که يک روز پيش از آن، نيکلا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه در پی ديدار با وی گفته بود که توانسته مواضع روسيه را بر سر پرونده هسته ای ايران، به مواضع خود نزديک کند.


آقای سرکوزی که هم اکنون در نخستين سفر رسمی اش – در مقام رييس جمهوری فرانسه – در روسيه به سر می برد، درباره اين «همگرايی» ميان روسيه و فرانسه، جزئيات بيشتری ارائه نکرد..


  • «ما درباره نگرانی هايی که درباره شفافيت برنامه هسته ای ايرانی ها از سوی شرکايمان وجود دارد، (با آنها) نظر مشترکی داريم.»
ولادیمیر پوتین

رييس جمهوری فرانسه که اخيرا روابط نزديکی با روسيه برقرار کرده است پس از مذاکره سه ساعته روز سه شنبه با ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه، از نتايج گفت و گوهايش ابراز خوشنودی کرده بود.


وی بعد از اين ديدار و در جمع خبرنگاران، ضمن اشاره به برنامه هسته ای ايران گفته بود که مواضع دو کشور بر سر اين موضوع، «بسيار نزديک تر» شده و تاکيد کرده بود که دو کشور در موارد بسياری به «همگرايی» دست يافته اند.


رييس جمهوری فرانسه، اخيرا مواضع کشورش را در قبال ايران بسيار تندتر کرده است و با چرخش به سوی ايالات متحده آمريکا، خواهان تحريم های بيشتری عليه ايران شده و حتی از «احتمال حمله نظامی» نيز سخن گفته است.


وی در حالی به روسيه رفته است که قرار است هفته آينده، ولاديمير پوتين به تهران برود و با مقام های عالی رتبه ايران درباره موضوعاتی چون غنی سازی اورانيوم مذاکره کند.


غنی سازی اورانيوم، از جمله اقدامات ضروری برای ساخت سلاح هسته ای است و از آنجا که به گفته بازرسان آژاس، برای يک برنامه صلح آميز هسته ای «ضروری» نيست، آژانس و شورای امنيت خواهان توقف آن در ايران شده اند.


اما ايران با اصرار بر اينکه برنامه هسته ای را تنها با هدف توليد برق دنبال می کند، از پذيرش خواست جامعه جهانی مبنی بر توقف غنی سازی اورانيوم خودداری کرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG