لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۱۷

نقش «وزیر»، رویای روسیه در شطرنج خاورمیانه


آقای پوتین اخیرا با علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل رهبر نیز دیدار کرد.
ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه، روز يکشنبه ۲۲ بهمن، سفر خود به سه کشور عربی خاورميانه را آغاز می کند. وی ابتدا به عربستان سعودی می رود، و پس از آن از قطر و اردن ديدار خواهد کرد.

اين، نخستين سفر رييس جمهوری روسيه به اين سه کشور است. ضمن آن که آقای پوتين، اولين رييس جمهوری روسيه است، که طی ۸۰ سال گذشته، از عربستان سعودی ديدار می کند.

خبرگزاری آسوشيتدپرس در مورد سفر ولاديمير پوتين به عربستان سعودی، قطر و اردن نوشته است: «ديدار رييس جمهوری روسيه از اين سه کشور، همزمان با سياست مسکو برای افزايش مشارکتش در مسايل سياسی خاورميانه است. علاوه بر اين، روسيه در ساليان گذشته، مناسبات تجاری و نظامی خود با کشورهای خاورميانه را گسترش داده است.»

دکتر رجب صفراف، مشاور رييس مجلس دومای روسيه، درباره سفر آقای پوتين به سه کشور عربستان سعودی، قطر و اردن، به راديو فردا گفت: «در زمان اتحاد شوروی سابق، مناسبات مسکو با برخی از کشورهای عربی بسيار خوب بود، و در بسياری از اين کشورها، حضور اقتصادی فعالانه ای داشت، و کمک های بسياری را در اين زمينه به آنها ارائه کرد.»

وی اين سفر را اقدام جديدی در سياست خارجی روسيه از سوی رهبری اين کشور دانست، و افزود: «پس از فروپاشی اتحاد شوروی، روسيه چندان در کشورهای عرب خاورميانه فعال نبود.»

دکتر صفراف در ادامه، با مهم توصيف کردن عربستان سعودی به عنوان يک کشورمنطقه خاورميانه، و اهميت آن در سياست خارجی روسيه، اظهار داشت: «عربستان سعودی از متحدان نزديک آمريکا در اين منطقه به شمار می رود.»

به گفته او، رهبری روسيه درصدد جلب نظر و نتوجه رهبران عربستان سعودی به اين موضوع است، که همکاری با روسيه، هم از لحاظ سياسی و هم اقتصادی، به سود رياض است و می تواند تا اندازه ای حضور و نفوذ آمريکا را در عربستان سعودی کاهش دهد.

مشاور رييس مجلس دومای روسيه در مورد هدف مسکو از گسترش مناسبات با کشورهای خاورميانه گفت: «با توجه به رشد اقتصاد روسيه، و ادامه سياست نگاه به شرق درمسکو، سفر آقای پوتين نشان می دهد، که روسيه می خواهد نقش موثرتر و بيشتری در خاورميانه ايفا کند، و مانع از آن شود، که آمريکا و ديگر کشورهای غربی، بازيگر اصلی در اين منطقه باشند.»
XS
SM
MD
LG