لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۴۶

«بوش دستور حمله به ایرانیان در عراق را داده بود»


خانم رايس می گويد، رييس جمهور آمریکا زمانی اين تصميم را گرفت که نشانه های فعاليت های بحران ساز ايرانيان در عراق افزايش يافت.
کاندوليزا رايس، وزیر امور خارجه آمریکا، در گفت و گويی با روزنامه نيویورک تايمز، پيش از آغاز سفر خود به خاورميانه گفته است، که شخص جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا، چند ماه پيش دستور داد تا ارتش آمريکا در عراق به عنوان بخشی از عمليات نظامی خود، عليه نيروهای ايرانی اقدام کند.

خانم رايس می گويد، رييس جمهور آمریکا زمانی اين تصميم را گرفت که نشانه های فعاليت های بحران ساز ايرانيان در عراق افزايش يافت.

در هفته ای که گذشت، ارتش ايالات متحده دراربيل واقع در شمال عراق، به دفتر رایزنی روابط ايران حمله کرد و پنج تن از کارکنان آن را دستگير کرد.

مقام های ايرانی از اين دفتر با عنوان کنسولگری ايران و از کارکنان آن با عنوان ديپلمات ياد می کنند. با اين همه آمريکا، آن چه حمله به کنسولگری عنوان شده است را رد کرد و می گويد، افراد بازداشت شده در اين دفتر با فعاليت های نظامی عليه نيروهای ائتلاف و نيروهای عراقی ارتباط داشته اند.

مقام های ايرانی همچنین از همتايان عراقی خود خواسته اند تا برای آزادی افراد بازداشت شده اقدامات لازم را انجام دهند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، به نقل از مقام های ايرانی، از عمليات نظامی آمريکا با عنوان «ماجراجويی» نام برده است.

همچنین منوچهر متکی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران با هوشيار زيباری، همتای عراقی خود تلفنی گفت و گو کرده است. آقای متکی اين عمليات را «خلاف پيمان جهانی وين در مورد مصونيت ديپلوماتيک» توصیف کرده و هدف آن را «تيره کردن روابط دو کشور برادر» ناميده است.

اما هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، روز جمعه گفت که دفتر رایزنی روابط ایران در اربیل، «یک کنسولگری تحت قوانین کامل مصونیت دیپلماتیک» نبوده است. وی با حال تاکید کرد که این دفتر «در حال تبدیل شدن به یک کنسولگری رسمی» بوده است.

کاندوليزا رايس در گفت و گويی که با روزنامه نيويورک تايمز داشته است، اين عمليات را بخشی از ماموريت حفاظت از نيروهای نظامی ناميده است. خانم رايس گفته است: «ايران تلاش می کرد تا وضعيت عراق را بی ثبات کند و اين خود حمله به دفتر ايران در اربيل را توجيه می کند.»

جمهوری اسلامی ايران بارها اتهام دخالت در امور عراق را رد کرده است.
XS
SM
MD
LG