لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۴۵

رایس قول داد که علیه پ کا کا اقدام کند


خانم رايس قرار است در اين سفر با علی بابا جان، نخست وزير، عبدالله گل ، رييس جمهوری و رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ديدار و گفت و گو کند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا صبح روز جمعه دوم نوامبر، در حالی برای شرکت در اجلاس همسايگان عراق وارد آنکارا شد که قول داده است، در اين سفر «اقدام موثری» عليه کردهای جدايی طلب مستقر در مرز عراق و ترکيه انجام دهد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، اگر چه خانم رايس وعده داده که برای مهار حزب کارگران کردستان عراق پ کا کا، که در يک ماه گذشته بارها به خاک ترکيه حمله کرده و با ارتش ترکيه درگير شده اند، چاره ای بيابد، اما در همين حال به طور جدی از دولت ترکيه خواست که در مقابل اين مسئله خوددار باشد.


وی که در راه ترکيه با خبرگزاری رويترز گفت و گو می کرد، شورشيان عضو حزب کارگران کردستان عراق را يک «دشمن عادی» خواند، اما افزود که نيروهای ناتو نبايد اقدامی انجام دهند که موجب بی ثباتی مرزهای شمال عراق شود.


خانم رايس قرار است در اين سفر با علی بابا جان، وزیر امور خارجه، عبدالله گل ، رييس جمهوری و رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ديدار و گفت و گو کند.


در همين حال قرار است که رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه هفته آينده به واشنگتن سفر کند و با جرج بوش رييس جمهوری آمريکا ديدار کرده و در باره مناقشات مربوط به جدايی طلبان عضو حزب کارگران کردستان عراق مذاکره کند.


ترکيه تهديد کرده است در صورتی که آمريکا و دولت عراق برای کنترل کردهای جدايی طلب که از مرز عراق برای حمله به خاک ترکيه استفاده می کنند، اقدامی صورت ندهند، خود به طور مستقل عملياتی راعليه سه هزار شورشی حزب کارگران کردستان انجام خواهد داد.

ترکيه تهديد کرده است در صورتی که آمريکا و دولت عراق برای کنترل کردهای جدايی طلب که از مرز عراق برای حمله به خاک ترکيه استفاده می کنند، اقدامی صورت ندهند، خود به طور مستقل عملياتی راعليه سه هزار شورشی حزب کارگران کردستان انجام خواهد داد.


به دنبال اين اخطار، ارتش ترکيه ۱۰ هزار نيروی نظامی، مجهز به تانک و توپخانه و جنگنده هوايی را برای حمله احتمالی به شمال عراق، در مرز ترکيه و عراق مستقر کرده است.


اين در حالی است که ايالات متحده و مقامات عراقی از ترکيه خواسته اند که از هرگونه عمليات نظامی خودداری کند.


خانم رايس در مصاحبه صبح روز جمعه خود گفت: «ما به شدت نگران اين مسئله هستيم که هرگونه اقدامی که به ناامنی در شما عراق دامن بزند، نه مصلحتی برای ترکيه دارد، نه برای ما و نه برای عراقی ها. به همين دليل از ترکيه می خواهيم که خويشتن داری کند.»


خانم رايس افزود: «اما ما اين را می فهميم که که بايد اقدامی عملی عليه تهديد پ کا کا انجام دهيم؛ پ کا کا دشمن ايالات متحده آمريکا است به همان اندازه که دشمن ترکیه است.»


در هفته گذشته کابينه ترکيه تحريم های اقتصادی عليه گروه هايی که به گفته آنکارا از جدايی طلبان کرد عضو حزب کارگران کردستان حمايت می کنند را تصويب کرد، اما ماهيت اين تحريم ها هنوز روشن نشده است.


گفته می شود هدف اين تحریم ها عمدتا دولت خودمختار شمال عراق به رهبری مسعود بارزانی است.


خانم رايس قرار است در اين سفر با نوری المالکی نخست وزيرعراق نيز در استانبول ديدار کند و به گفته خبرگزاری رويترز از وی خواهد خواست که اقدام موثرتری برای حل اين مشکل انجام دهد، همچنان که از مقامات منطقه خودمختار کردستان عراق خواسته است.


خانم رايس هفته گذشته با مسعود بارزانی، رييس حکومت منطقه ای کردستان عراق گفت و گو تلفنی داشت و پيام مشابهی را برای او ارسال کرد.


XS
SM
MD
LG