لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۳۹

آغاز سفر نخست وزیر ژاپن به اروپا


آقای آبه بر خلاف قانون اساسی ژاپن که فعاليت های نظامی اين کشور را از زمان شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم محدود کرده است، خواستار حضور بيشتر اين کشور در عرصه های جهانی است.
نخست وزير ژاپن روز سه شنبه، سفر دوره ای خود را به اروپا آغاز کرد. وی که به کشورهای بريتانيا ، فرانسه ، آلمان و بلژيک سفر می کند درباره تمايل ژاپن به حضور بيشتر در عرصه های جهانی و همچنين جلب حمايت اروپا در برابر برنامه های هسته ای کره شمالی با رهبران اين کشورها گفت و گو خواهد کرد.

هدف از اين ديدار گسترش روابط ژاپن با کشورهای عضو پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، و همچنين جلب حمايت اروپا در مقابله با مواضع سرسختانه کره شمالی عنوان شده است.

آقای آبه بر خلاف قانون اساسی ژاپن که فعاليت های نظامی اين کشور را از زمان شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم محدود کرده است، خواستار حضور بيشتر اين کشور در عرصه های جهانی است.

وی در اين سفر ابتدا با تونی بلر، نخست وزير بريتانيا و گوردون براون، سیاستمدار بریتانیایی که به احتمال قوی جانشين بلر خواهد شد ديدار می کند.

نخست وزير ژاپن بعد از ديدار از بريتانيا راهی کشورهای فرانسه، آلمان و بلژيک خواهد شد تا با رهبران اين کشورها نيز ديدار و گفت و گو کند.

شينزو آبه روز سه شنبه قبل از ترک ژاپن به خبرنگاران گفت: «من در اين سفر در باره ژاپن زيبايی که در صدد خلق آن هستم صحبت خواهم کرد و اين مسئله را عنوان خواهم کرد که ژاپن خواستار حضور بيشتر در مناسبات و عرصه های جهانی است.»

سفر نخست وزير ژاپن به اروپا اندک زمانی بعد از آن صورت می گيرد که اين کشور برای اولين بار بعد از خاتمه جنگ دوم جهانی مبادرت به تشکيل وزارت دفاع کرده است.

فعاليت های نظامی ژاپن بعد از شکست اين کشور در جنگ جهانی دوم بسيار محدود شد و قانون اساسی اين کشور از سال ۱۹۴۷ ميلادی، رهبران اين کشور را از گسترش تسليحات نظامی باز داشته است.

نخست وزير ژاپن در حمايت از طرح خود برای اصلاح قانون اساسی که منجر به تشکيل وزارت دفاع اين کشور شد به سک خبرگزاری بریتانیایی گفت: «ژاپن حضور کره شمالی هسته ای را تحمل نمی کند.»

وی با اين حال اضافه کرد که گسترش قدرت نظامی ژاپن خطری را متوجه ساير کشورها نخواهد کرد.

نخست وزير ژاپن در اين سفر همچنين با خوزه مانوئل باروسو، ریيس کميسيون اروپا و يان دهوپ شفر ، دبير کل ناتو ديدار و گفت و گو خواهد کرد.

شينزو آبه نخستین نخست وزير ژاپن است که در شورای پيمان آتلانتيک شمالی شرکت می کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG