لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۰۴

خداحافظی با «افسانه سینما»: سیدنی پولاک


France -- US director Sydney Pollack arriving at the Palais des Festivals, 26May2006

سيدنی پولاک؛ سينماگر لحظه های پراحساس درگذشت.


هاليوود در غم يکی از فيلمسازان برجسته خود نشسته است: سيدنی پولاک، کارگردان، تهيه کننده و بازيگر معروف؛ کسی با فيلم هايی چون از درون آفريقا ، توتسی و موسسه حقوقی، در نگاه بسياری منتقدان «افسانه سينما» خوانده شده بود.پولاک که بر اثر بيماری سرطان درگذشت، اول ژوئيه امسال ۷۴ ساله می شد.


او بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۶ ماه مه، پس از ۹ ماه بيماری در ميان اعضای خانواده خود در خانه اش در پاسيفيک پلايسايدز کاليفرنيا درگذشت.


افسانه


سيدنی پولاک که فعاليت سينمايی خود را با بازيگری آغاز کرد به عنوان فيلمساز با فيلم های چون سه روز کندور (۱۹۷۵) از درون آفريقا (۱۹۸۵)، توتسی (۱۹۸۲)، هاوانا (۱۹۹۰) و موسسه حقوقی (۱۹۹۳) معروف شد.


او بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۶ ماه مه، پس از ۹ ماه بيماری در ميان اعضای خانواده خود در خانه اش در پاسيفيک پلايسايدز کاليفرنيا درگذشت.

او با بازيگران بزرگی چون رابرت ردفورد، مريل استريپ، نيکول کيدمن، داستين هافمن و تام کروز کار کرده است.


پولاک تقريبا نيم سده به عنوان فيلمساز فعال بود و در کنار فيلم های پرفروش، آثار انتقادی نيز ساخت.


او به عنوان يکی از آخرين فيلمسازانی که در مرکز آثار خود احساسات عميق و رمانتيک را مورد توجه قرار می داد؛ محسوب می شد.


سيدنی پولاک که در سال ۱۹۳۴ در اينديانا به دنيا آمد در ۱۷ سالگی زندگی يکنواخت خانوادگی خود را ترک گفت و برای بازی در تئاتر به نيويورک رفت.


سپس دستيار سانفورد ميسنرز، بازيگر و استاد بازيگری در تئاتر شد. ميسنرز کسی بود که سبک بازيگری استانيسلاوسکی را در تئاتر آمريکا به کار می برد.


پولاک پس از اين همکاری با ميسنرز، نقش هايی را در تلويزيون و برادوی ايفا کرد و از سال ۱۹۶۰ کارگردانی در تلويزيون را آغاز کرد و به توصيه برت لنکستر، بازيگر نامی، به فيلمسازی روی آورد.


در سال ۱۹۶۵ نخستين فيلم خود، سيم باريک را با بازی سيدنی پواتيه، بازيگر افسانه ای سياه پوست، به روی پرده سينماها برد؛ داستانی در باره کمک تلفنی يک مددکار اجتماعی به زنی که قصد خودکشی دارد. در اين فيلم خود پولاک نيز ايفای نقش کرد.


پولاک در سال ۱۹۶۹ برای نخستين بار با فيلم آن ها به اسب ها شليک می کنند، با بازی جين فاندا، نامزد دريافت جايزه اسکار شد.


در اين فيلم پولاک ياس و افسردگی دوران بحران اقتصادی آمريکا را در يک مسابقه رقص به نمايش می گذارد. زوجی جوان به خاطر به دست آوردن پول در اين مسابقه رقص شرکت می کنند.


در سال ۱۹۸۲ با فيلم کمدی - انتقادی توستی که در آن داستين هافمن بازی داشت نامزد دريافت اسکار شد اما آن را نتوانست به دست آورد.


پروفروش و ستايش برانگيز


با فيلم از درون آفريقا يکی از موفق ترين آثار خود را با بازی مريل استريپ و رابرت ردفورد خلق کرد.


اين فيلم در باره زندگی زن نويسنده دانمارکی کارن بليکسن، در کنيا است که دلباخته يک ماجراجوی انگليسی می شود.با فيلم از درون آفريقا يکی از موفق ترين آثار خود را با بازی مريل استريپ و رابرت ردفورد خلق کرد.
اين فيلم در باره زندگی زن نويسنده دانمارکی کارن بليکسن، در کنيا است که دلباخته يک ماجراجوی انگليسی می شود.

از درون آفريقا برنده هفت اسکار شد از جمله اسکار بهترين فيلم، کارگردانی، فيلمنامه، فيلمبرداری و موسيقی.


در دهه نود ميلادی با تبديل رمان موسسه حقوقی نوشته جان گريشام به فيلمی که در آن تام کروز بازی کرد، موفقيت بزرگ ديگری را نصيب خود کرد.


پولاک با ساختن هاوانا در سال ۱۹۹۰ کازابلانکای مايکل کورتيزرا در کوبا با بازی رابرت ردفورد، زنده کرد.


موفقيت های دهه نود در سال ۲۰۰۵ با فيلم مترجم و بازی نيکول کيدمن بار ديگر تکرار شد.


پولاک بازيگر


سيدنی پولاک بازيگر فيلم های کارگردانان بزرگ نيز بوده است.


فيلم هايی چون بازيگر (۱۹۹۲) از رابرت آلتمن، شوهران و همسران (۱۹۹۲) ساخته وودی آلن، چشمان تمام بسته (۱۹۹۹) اثر ماندگار استانلی کوبريک و مايکل کليتون (۲۰۰۷) فيلم نامزد اسکار تونی گيلروی.


آخرين بازيگری پولاک همين امسال در فيلم Made of Honor ساخته پل ويلند بود.


در سال های اخير ساختن فيلم های جدی برای پولاک کار دشواری شده بود او در سال ۲۰۰۵ در مصاحبه ای گفته بود: «هر بار که فيلمی می سازم به خود می گويم، خدای من چرا باز هم اين کار را می کنم! درست مثل اين است که با پتکی بر پيشانی خود بکوبی.»


شايد به همين خاطر بود که در سال های اخير بيشتر ترجيح می داد در فيلم ها بازی کند تا فيلمی بسازد.


جرج کلونی، بازيگر نامی در اظهارنظری در باره مرگ پولاک به ورايتی گفت: «سيدنی دنيا را کمی بهتر کرد؛ سينما را کمی بهتر کرد و حتی شب نشينی و شام را کمی بهتر کرد... بدجوری دلمان برايش تنگ خواهد شد!»


سيدنی پولاک از سال ۱۹۵۸ با کلر گليسولد ازدواج کرده بود که حاصل آن دو دختر به نام های ربکا و راشل و پسری به نام استيون بود که در سال ۱۹۹۳ در سانحه هوايی در کاليفرنيا جان خود را از دست داد.


XS
SM
MD
LG