لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۰۲

پایان افسانه شکست ناپذیری راجر فدرر در تنیس


شکست از راديک تاثير کمی بر اعتماد به نفس فدرر می تواند داشته باشد، زيرا سال پيش نيز فدرر در مسابقه هايی چون اين شکست خورد و دو هفته بعد در برای دومين باربه مقام قهرمانی يک گراند اسلم با اهميت رسيد.
اندی راديک بر افسانه شکست ناپذيری راجر فدرر، تنيس باز شماره يک جهان پايان داد و به مقام قهرمانی پيکارهای تنيس دعوتی کيونگ کلاسيک در ملبورن استراليا دست يافت .

تنيس باز امريکايی با برتری ۲-۶ ، ۶-۳ و ۳-۶ به نخستين پيروزی بر تنيس باز نابغه سوييسی از ماه اوت ۲۰۰۳ تا کنون دست يافت . اين پيروزی يک عامل روحی بزرگ برای برای راديک، پيش از مسابقه های « اوپن » استراليا بود که از دوشنبه آغاز می شود .

برای راديک اين تاسف بار بود که تنها می تواند مزه شيرين اين پيروزی خاطره انگيز را برای خود داشته باشد، زيرا مسابقه های ملبورن با همه اهميت و حضور بزرگان تنيس جهان به صورت دعوتی بود و در بايگانی رسمی برای رده بندی جهانی به حساب نمی آيد .

راديک پس از مسابقه گفت : « اين پيروزی در صحنه بزرگی چون ملبورن ضروری بود تا بر اساس آن پيش از پيکارهای اوپن استراليا بتوانيد کاملا روی آن تمرکز داشته باشيد . خيلی پيروزی زيبايی بود.»

فدرر در پی تکرار تاريخ

شکست از راديک تاثير کمی بر اعتماد به نفس فدرر می تواند داشته باشد، زيرا سال پيش نيز فدرر در مسابقه هايی چون اين شکست خورد و دو هفته بعد در برای دومين باربه مقام قهرمانی يک گراند اسلم با اهميت رسيد.

در واقع آخرين شکست تنيس باز سوييسی در دور دوم مسابقه های «مسترز» ۲۰۰۶ سينسيناتی از اندی موری بود، که پس از آن او با يک مجموعه پيروزی های نفسگير در ماه سپتامبر گذشته در رقابت های
«اوپن امريکا» به نهمين قهرانی در مجموعه مسابقه های « گراند اسلم » دست يافت .

در ملبورن فدرر به تماشاگران گفت: «اندی عالی بازی کرد. فکر می کردم با شروعی که او داشت، به سرعت کارم تمام شود . اما احساس می کنم که برای اوپن امريکا آماده هستم.»

دومين شکست پس از ۱۲ برد

فدرر در حالی مسابقه با راديک را شروع کرد که با دوازده پيروزی و تنها يک شکست از حريف، بايد حاکم بر بازی می شد؛ به ويژه که در هشت مسابقه اخير فدرر همواره بر راديک غلبه کرده بود .

پس از۳۱ دقيقه راديک فکر می کرد در رويا به سر می برد زيرا او هيچ اشتباهی نداشت و « ست » نخست را برد .

زمان زيادی طول نکشيد که فدرر حريف را از رويا بيرون آورد و در شرايطی که نسيمی می وزيد، با روش استفاده از سرو و ضربه های کوبنده پيش از برخورد با زمين، ست دوم را سه بر صفر پيش افتاد.

تلاش دو بازيکن برای گرفتن « گيم » ها باعث ردو بدل پياپی توپ به طور نفسگيری شد که تماشاگران را به وجد آورد .

ست دوم پس از ۶۱ دقيقه از آن فدرر شد و گمان می رفت در مسابقه ای که دو ست برده قهرمان را مشخص می کرد، قهر مانی هم از آن فدرر باشد.

اما در ست سوم راديک به بازی بازگشت و با ضربه های عمقی فدرر را وادار به تسليم کرد . وقتی ضربه « بک هند » فدرر به بيرون رفت، راديک قهرمان شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG