لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۱۲

مبتکر نظریه «برخورد تمدن‌ها» درگذشت


ساموئل هانتینگتون در ۸۱ سالگی درگذشت. (عکس: AFP)

ساموئل هانتینگتون، استاد علوم سیاسی، که در کتاب بحث‌انگیز «برخورد تمدن‌ها» برخورد و کشمکش جهان غرب با جهان اسلام را پیش‌بینی کرده بود در ۸۱ سالگی درگذشت.


هانتینگتون که مدت ۵۸ سال در دانشگاه هاروارد تدریس کرد و در سال ۲۰۰۷ از این سمت بازنشسته شد در سال‌های ۱۹۷۷ و ۱۹۷۸ در شورای امنیت ملی دولت جیمی کارتر فعالیت کرد.


هانتینگتون در سال ۱۹۹۶ در کتاب «برخورد تمدن‌ها و بازسازی نظم جهانی» جهان را به چند تمدن رقیب تقسیم کرد که عمدتا بر اساس سنت‌های مذهبی مسیحیت، اسلام، و یهودیت بنا شده‌اند و پیش‌بینی کرد که رقابت و کشمکش میان این تمدن‌ها امری ناگزیر است.


این استاد علوم سیاسی برخلاف دیگر تحلیل‌گران که ایدئولوژی را سرچشمه تمام کشمکش‌ها می‌دانستند مذهب را اساس تمام تضادها پس از جنگ سرد می‌دانست.


منتقدانی چون ادوارد سعید، استاد دانشگاه کلمبیا و نویسنده کتاب «شرق‌شناسی»، معتقد بودند که هانتینگتون فقط نظریه «غرب در برابر بقیه جهان» را تبلیغ می‌کند.این نظریه هانتینگتون مخصوصا پس از حوادث یازده سپتامبر در آمریکا به بحث‌های فراوان درباره مناسبات جهان غرب و جهان اسلام دامن زد.


منتقدانی چون ادوارد سعید، استاد دانشگاه کلمبیا و نویسنده کتاب «شرق‌شناسی»، معتقد بودند که هانتینگتون فقط نظریه «غرب در برابر بقیه جهان» را تبلیغ می‌کند.


با این حال هانتینگتون بر این نظریه خود پافشاری می‌کرد و در سال ۲۰۰۷ در مصاحبه‌ای با مجله معتبر «اسلامیکا» گفت: «من همچنان معتقدم که هویت‌های فرهنگی، دشمنی‌ها و روابط فرهنگی در مناسبات دولت‌ها نقشی مهم خواهد داشت.»


ساموئل هانتینگتون در سال ۲۰۰۴ در کتاب دیگری با عنوان «ما که هستیم؟ چالش‌های هویت ملی در آمریکا» نیز بحث و مناقشه فراوان برانگیخت. او در این کتاب استدلال می‌کند که موج مهاجران مکزیکی به ایالات متحده تهدیدی است برای هویت آمریکایی و وحدت ملی این کشور.


هانتینگتون در سال ۱۹۲۷ در شهر نیویورک به دنیا آمد و در مجموع ۱۷ کتاب به تنهایی یا با همکاری دیگران نوشت و منتشر کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG